barok sanat dönemi estetik cerrahi-drcem altindag-
919
post-template-default,single,single-post,postid-919,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-11.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Barok Sanat ve Dönemi

Barok sanat. Velazquez. Nedimeler.

Barok Sanat ve Dönemi

Paylaş:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Barok Sanat ve Dönemi

Sanat tarihi yazı dizisinde; bu defa da, Rönesans ve son dönemi olan Maniyerizm sonrası, 1600’lü yıllardan bahsetmek istiyorum (Tam olarak: 1590-1720)..

Barok’un anlamı; Portekizce: Düzensiz görünümlü inci veya taş anlamına gelmekte…

Resim, Heykel (Bernini, Montanes, Zurn..),
Mimari’yi (Mansart/Le Vau/Notre-Versailles sarayı, Paris, Bernini-St.Peter Meydanı, Roma, Borromini-San Carlo ve St. Agnese Kilisesi, Roma, Wren-St.Paul katedrali, Londra) etkilemiş yıllar..

Barok Resim
Rönesans dönemindeki, sakin görüntüler, denge, perspektif ve Maniyerizm’deki figür bozulmalarından sonra; Barok’da en önemli unsur: Işık-Gölge…, Işık, resimde her tarafa aynı oranda gelmiyor. Mat ve parlak bölümlerin güçlü olarak kullanıldığı bu dönemde, İtalyan, Hollandalı ve İspanyol ressamlar ön planda olmuş. (Katolik olanlar, dini resimler üzerine yoğunlaşırken, Protestan olanlar, diğer günlük yaşamı-doğayı ilgilendiren konular üzerinde çalışmış).

Mezhep kavgaları, ölümün farkındalığı, imparatorların güçlerinin arttırdığı bu dönem; Gerçekçilik belirgin. Asimetrik, eğri çizimler. Öfkeli, kızgın, neşeli ya da yalnız yüz ifadeleri, hareketlilik.. Boyalara verilen önem çok fazla.. kalın fırça vuruşları..
Önde gelen ressamları sıralayacak olursak; Carravaggio, Carrachi, Poussin, Velazquez, Hollanda’dan; Rubens, Rembrant, Vermeer, Steenwyck.. Hollanda altın çağı (siyasi, ekonomik açıdan çok güçlü olduğu) olarak da adlandırılan bu dönemde, farklı şehirler kendi okullarını oluşturmuş (Amsterdam, Utrecht vb..)

Carravaggio: Çok farklı bir kişilik. Sürekli askerlerle başı belaya girmiş, cinayetten aranmış. 37 yaşına kadar geçen kısa ömründe güzel resimler:
‘Meyve Sepeti’, ‘Lazarus’un dirilişi’, ‘Tespihli Madonna’ gibi eserler bırakmış.

Rubens: Spiral formlar. Rengin, hareketin önemi.. Ana renkler olarak, kahverengi, kırmızı, siyah kullanılmış ( daha çok dini konusu eserler)..

Rembrandt: Boyama, vernikleme tekniklerine çok önem vermiş.. birçok eserinde kalın fırça darbeleri kullanmış, sıcak ve soğuk renklere önem veriyor..
‘Doktor Tulp’un Anatomi Dersi’: Cerrahi çalışma, kadavra üzerinde..

 

Cerrahi Anatomi.. ‘Doktor Tulp’un Anatomi Dersi’

 

‘Gece Nöbeti’ (Bu eser için; Tablonun kararması dolayısı ile, gece gibi gözüktüğünü söyleyenler de bulunmakta..) önemli eserlerinden..

Velazquez: İspanyol saray ressamı. Lakabı; Büyücü.. Çok yakından bakıldığında koyu renk lekelerin birleşimi gibi gözüken tablolar..
Başlık görselinde kullandığım meşhur tablosu ‘Nedimeler’; gizemli, hala tartışılan bir tablo. Prado Müzesi-Madrid’de, 2014 Ocak ayında görme şansı bulduğum ve çok beğendiğim bir tablo.. Ayna yansımalarının da kullanıldığı eser için, birçok araştırma (video’yu seyredebilirsiniz..) bulunmakta (www.velazquelasmeninas.com)..

Diğer ülkeler gibi, Osmanlı İmparatorluğu da, bu dönemden etkilenmiş: III. Ahmet sonrası yapılan birçok eser, barok tarzındadır (Nuruosmaniye ve Ortaköy camileri, Dolmabahçe Sarayı)..

 

Müzik’de ise, Johann Sebastian Bach, A.Vivaldi, G.F. Handel, G.P. Telemann.. Bu usta müzisyenleri başka bir yazıda anlatmak isterim..
Sevgiyle kalın..
Cem Altındağ
http://www.estetikburun.net

Bilgi için:+90 0212 270 21 22

 

 

 

 

 

Kaynaklar
http://www.visual-arts-cork.com/old-masters/harmen-van-steenwyck.htm
http://arsivbelge.com/yaz.php?sc=3206
http://www.sanattarihi.net

 

Paylaş:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone