rönesans sanatı dönemi burun estetiği ameliyatı dr cem altındağ
819
post-template-default,single,single-post,postid-819,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-11.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Biraz da SANAT TARİHİ! Rönesans Dönemi ve Sanatı

Biraz da SANAT TARİHİ! Rönesans Dönemi ve Sanatı

Paylaş:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Rönesans Dönemi ve Sanatı

Merhabalar.

Nasılsınız? Belirli aralıklarla, blog yazılarımı takip edenler için beğeneceklerini umduğum farklı konulardaki bilgilendirici yazılarıma başlıyorum. Bu hafta -kısa ama akılda kalıcı bir şekilde- Rönesans dönemini anlatmak, bu önemli uygarlık ve düşünce sistemini sizlerle paylaşmak istiyorum. Tarih öncesinden itibaren, aşağıda bahsedeceğim döneme kadar olan süreç’den örnekleri, sosyal medya -Fb. ve İnstg.- adreslerimde paylaşmıştım.

Rönesans, tüm Dünyayı etkilemiş bir aydınlanma dönemi (1400-1600 yılları)..
Kelime anlamını merak ediyor musunuz? Renaissance: Yeniden doğuş demek (Fransızca). Peki, bu terimi ilk olarak kim kullanmış? Hemen belirteyim; Fransız tarihçi-yazar Jules Michelet, ‘La Renaissance’ adlı kitabında (dönemden, 250 yıl sonra yazılmış), 1855 yılında..

 

Dönem içinde, neler dikkat çekici derseniz?

Bilim (Galilei, Kopernicus, Kepler, Newton gibi bilim insanları), Tıp ile bağlantılı olarak; Çalıştığım alandan da (burun estetiği cerrahisi) bir örnek vermek istiyorum. Bu dönemde, savaşlar, kaza veya düello’lardaki burun yaralanmaları ya da kayıplarına bağlı neler yapıldığı ile ilgili alternatifleri görmek isterseniz; https://thechirurgeonsapprentice.wordpress.com/2013/09/04/renaissance-rhinoplasty-the-16th-century-nose-job/

Edebiyat (Dante, Shakespeare, Cervantes, Rabelais gibi şair ve yazarlar),

Mimari (Michelangelo, Bramante gibi mimarlar),

Resim sanatı

Leonardo Da Vinci, Raphaello, Velasquez, Michelangelo, Titian gibi çok başarılı tabloları yapan ressamlar gibi, pekçok konuda ilerlemelerin görüldüğü, antik çağ felsefi yaklaşımların yeniden orta çağdan sonra canlandığı, kilise baskısının azaldığı bir dönemdir.
İtalya’dan başlayıp, Fransa, İngiltere, Almanya, Hollanda ve diğer ülkelerde de etkisini göstermiş. İtalya’da (özelikle Floransa, Venedik, Cenova) başlamasının nedeni, yeni bölgelerin keşfi, ticaretin artması ile zenginleşen, özgür düşünceye, kültür ve sanata daha önem veren şehir devletlerindeki yönetici aileler ve diğer zengin kesimler, uygun bir iklim olmasını sağlamış. Feodal sistem de gerileme gösterip, devletler/krallıklar oluşup güçleniyor.

Rönesans ve Fatih
1450’li yıllarda, İstanbul’un Fatih Sultan Mehmet tarafından fethi (1453) öncesi ve sonrasında, birçok Bizans’lı din adamının eski yazılı eserleri de yanlarına alarak İtalya’ya geçmesi ve bu göç etme ile eski Yunan-Latin eserlerin Avrupa’nın birçok yerinde bilinir olmasını sağlamış..
İnsanın değerinin-Akılcılığın ön plana çıkışı
Dante, Petrarch, Ficino ya da Erasmus gibi yazarların eserlerinde hümanizmi ortaya koymaları ve kiliseye karşı reform hareketinin başlaması ile akılcılığın ve insana ait değerlerin anlamının daha çok arttığı, bu yüzyıllarda; güzel sanatlar ve bilimde etkisini gösterip, değişimleri başlatıyor.
Sanatçıları himaye eden, destek olan zengin aileler, bu dönemde Avrupa’da daha belirgin görülmeye başlanmış. Eski Yunan ve Roma uygarlığına verilen önem, matbaanın keşfi vb. nedenler ile diğer ülkelerde de yaygınlık kazanıyor. Aristotle, Plato vb. filozofların eserleri yeniden okunmaya, yorumlanmaya başlanıyor.

 

Resim (Başlangıç ve Yüksek dönem)
Floransa, Venedik, Roma ve Siena okulları olarak da adlandırılan farklı şehirlerdeki sanatçılar ile, Rönesans resim sanatı gelişme göstermiş.. Başlangıç dönemlerde, Giotto, Brunelleschi, Donatello, Masaccio’nun eserlerinde natüralist ve denge, perspektife çok önem verdiği görülmektedir.
Özellikle resim sanatında; 1490-1527 zirve dönem, Yüksek Rönesans dönemi olarak kabul edilmekte.. Leonardo Da Vinci, Michelangelo, Raphaello Sanzio; 3 büyük usta sanatçı.. Tabii, Almanya, Hollanda, İspanya’da da, Durer, V. Eyk gibi diğer başarılı ressamlar, önemli eserler ortaya koymuşlardır.

Raphaello Sanzio; Görsel olarak paylaştığım resim, Raphaello Sanzio’nun ‘Atina Okulu’ adlı eseridir (fresk, 1508-11-Roma). Ünlü düşünür, matematikçi, astronom ve ressamları gördüğümüz bu eserde, Aristotle, Plato (İkisi de, ortada gösterilmiştir, gökyüzünü işaret eden Plato, yeryüzünü işaret eden Aristotle) Michelangelo, Diogenes, Pythagoras vb. kişiliklerin ve kendisinin freskdeki konumları, çok başarılı ve etkileyicidir. Ünlü düşünür, İbn Rüşd’ün de bu eserde resmedildiği düşünülmektedir (soldaki sarıklı kişi). Diğer eserleri için tıklayınız: http://www.wikiwand.com/raphaello

Leonardo Da Vinci, insan, hayvan anatomisi ve mühendislikle ilgili yoğun çalışmaları olmasa, daha çok resim yapabilecek bir dahi..

Tüm eserleri için; http://www.wikiwand.com/tr/Leonardo_da_Vinci..  Aklıma gelmişken, ilgilenenler için; L. Da Vinci’nin ünlü ‘Mona Lisa’ tablosundaki kadın kim? Merak ediyor musunuz (İng. Video) http://www.history.com/topics/leonardo-da-vinci/videos/mona-lisa

Michelangelo ise, büyük mimar, heykeltraş ve ressam. Daha 26 yaşında, meşhur ‘Davut’ heykelini (Floransa) yapıyor. Sistine Şapeli freskleri, resim, mimari, heykel-Tüm eserleri için; http://www.wikiwand.com/tr/Michelangelo_eserleri_listesi

 

Son dönem (Maniyerizm)
Rönesans yüksek dönem resim sanatının etkisi, Roma’nın düşüşü/yağmalanması ile (1527) 1530’lardan itibaren Maniyerizm etkisi yüzünden azalmış (Anlamı: İtal. Maniera: Stil anlamına gelir., L. Lanzi adlı İtalyan tarihçi-yazar, ‘Resmin Tarihi’ adlı kitabında, ilk kez bu terimi kullanmış (1792). 1517’de M. Luther’in, Kiliseye reformist başkaldırısı da, Maniyerizm dönemini başlamasının nedenlerinden biri.

Bu dönemde, Rönesans döneminin resimlerindeki mükemmelliğe (ışık, denge, renkler, perspektif vb.) bir karşı çıkış, entelektüel bir bakış, görünenin arkasında ne olduğunu anlatma duygusu hakim., resimlerdeki figürlerin bilinçli bozulmaları söz konusu.. Michelangelo, aslında ilk başlatıcılar arasındadır (Sistin Şapelindeki freskler, Vatikan, İtalya). El Greco, Tintoretto, De Sarto, yine bu dönemin ustaları.. Bu nedenle, modern resim sanatının köklerinin, Maniyerizm döneminde başladığı düşünülmektedir.

 

 

Kaynaklar:
http://www.visual-arts-cork.com/renaissance-art.htm
http://www.history.com/
http://arthistoryteachingresources.org/lessons/italian-renaissance-art-1400-1600/
http://www.edebiyatvesanatakademisi.com/resim-sanati/maniyerizm-19230.aspx
https://www.britannica.com/event/Renaissance
http://www.wikiwand.com/
http://history-world.org/renaissance.htm

 

Sağlıklı, güzel, huzurlu günleriniz olsun..
Cem Altındağ

http://www.estetikburun.net

Paylaş:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone