burnu-havada-burnu-kaf-dağında-burun yukarıda-burun kalkıklığı
844
post-template-default,single,single-post,postid-844,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-11.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Burnu Havada.. Burnu Kaf Dağında..

Burnu Havada.. Burnu Kaf Dağında..

Paylaş:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Burnu Havada.. Burnu Kaf Dağında..

Türkçe’de, ilginç deyişler çok hoş gerçekten… Burun ile ilgili güzel türkçemizde, ‘burnu havada’ veya ‘burnu kaf dağında’ diye de deyişler var… Kibirli, kendini beğenmiş, ukala, etrafındakilere tepeden bakan, aşırı gururlu gibi açıklamaları görüyoruz, birçok sözlük içinde..

‘Burnu havada’ yı anlıyorum; burnu, herkesin burnundan yukarıda, ukala… (Aklıma gelmişken; Burnun anatomik olarak hafif kalkık olması, özellikle bayanlarda çoğu zaman istenen, arzu edilen bir durum. Ama, ameliyat olduğu belirgin olan, aşırı kalkık bazı burunlar da görüyor ve şaşırıyorum. Doğallıktan uzak olmaması gerekli, bence..)

Tamam ancak, efsanevi ‘Kaf dağını’ merak edip biraz araştırdım: Fars ve İslam kaynaklarına göre, bütün dağların anası ve tüm Dünya’yı çeviren bu muazzam dağa verilen isim.  Küllerinden yeniden doğan Zümrüd-ü Anka kuşu da bu dağda yaşıyormuş…, veya Simurg, Zümrüd, Huma Kuşu.., birçok rengi barındıran tüylere sahip bir kuşmuş.. Ömrünün sonunda, bahar ağacı yapraklarından yaptığı yuvayı ateşe verip yanan, yeniden dirilen, o külleri de güneş sunağına-Heliopolis/Mısır-bırakan, mitolojik erkek kuş..

Dede Korkut, Battal gazi gibi destanlarda, edebiyatta ve özellikle masallarda çok konu edilen Kaf dağı, tasavvufi bir görüşe göre de Kutsal Kitaba işaret ve insan-ı kâmil derece simgesi olarak düşünülürmüş… Batı (Grek) mitolojisinde, kuşun adı Phoenix olarak görüyoruz.

Kaf dağının ardında ne olabileceğini, tam olarak kimse bilmiyor tabii. Efsanelere göre, melekler, cinler, ejderhalar yaşarmış. Şiir ve masallarda da sıkça rastlarız.. Bir örnek, Aşık Kul Nesimi’den olsun..

Estetik_Burun_Net_Burnu_Havada

Aşık Kul Nesimi

‘Gâh çıkarım gökyüzüne
Hükmederim Kaftan Kafa
Gâh inerim yeryüzüne
Yâr severim kime ne’

 

 

Bütün bunlardan dolayı, hep uzaklığı çağrıştıran bir deyim..

Buraya kadar güzel…

Peki, etrafımızdaki veya yeni tanıdığımız bazı insanların niye ‘burnu havada’? Neden ‘burunları ‘Kaf dağında’? Kendilerini çok havalı ve üstün görüyorlar? Neden mütevazı değiller?

Trafikde, toplantıda, iş yaşamında, aile içinde…Güce sahip olmanın garip bir hazzını görürüz, bu kibirli insanlarda.. Para, edindikleri konum vb. konuların biri, güçlerini oluşturabilir. Size empati kurmalarını pek beklemeyin. Onlar hep haklıdır, daima haklıdır..

 

Bu kişilere, bir şey demeyecek miyiz??:)

Yakından bakıldığında, aslında bazı kompleksler, huzursuzluklar olduğu gözlemlenebilir.

Korku? En büyük korku, güçleri ne ise, onu kaybetmeleridir, aslında.. Kendilerini hep başkaları ile kıyaslayıp, diğerlerini küçümseyip/yukarıdan bakıp, kendilerini bu şekilde daha çok beğenmek isterler. Pohpohlanmak, çok hoşlarına gider.

‘Burnu Kaf dağında’ olan bir kişi ile, sürekli iletişim kurmak zorunda kalabiliriz, özellikle aile içinde, iş hayatında.. ‘Böylesine bir davranış bozukluğu sergileyen bir kişi ile ne yapabilirim ki?’ veya ‘Zaten aynı yerdeyiz. Benim müdürüm, patronum vb.!’ demeyin..

 

Burnu Havada veya Burnu Kaf Dağında olan kişilere karşı; Pekçok şey yapabilirsiniz!

Sert bir yanıt? Hayır. Meydan okuma gibi bir davranış içinde olmayın. Yanlış olacaktır, daha da sinirlenmesinler. Her zaman, sakin bir ifade kullanın yanıtlarınızda ki, kendisinin gereksiz ses yükseltmesini anlayacaktır. Konuşmalar sırasında, karşınızdaki ‘burnu havada’yı iyi dinleyin ki, bilgisiz olduğu, yeterli olmadığı noktaları bazen yakalayabilir, özenli, sakin şekilde ona anımsatabilirsiniz.

Üstünüze gelinen durumlarda, aşırı geri çekilmeyin ve ezik durmayın., dik durun. Bazı konuşmalarınızda hazırlıklı olmanız avantaj da sağlayacaktır.

Aradaki iletişim arttırılamıyor ise, sabit bir seviyede iletişime devam etmek, belki e en doğrusu olabilir, ilerisini zorlamayın. Sizi, %100 anlamasını beklemek gibi bir duygu içinde olmayın. Her zaman dürüst olun.

Örneğin, şu cümleleri iletişim sırasında da kullanabilirsiniz:
‘Peki, böyle konuşmanıza neden olan/yol açan nedir?’ ‘Başka bakış açıları olabileceğinin de farkında mısınız?’
‘Burnu havada bir tavır içinde gözükmek istemiyordunuz, eminim, biraz önceki hararetli konuşmamızda’.. ‘Açıklamanız için teşekkür ederim ancak, benim deneyimlerim daha farklı olabileceğini gösteriyor..’

Diğer cümleler için de, aşağıdaki linklere bakabilirsiniz.

https://www.powerofpositivity.com/9-comebacks-dealing-arrogant people

http://www.beliefnet.com/wellness/galleries/9-ways-to-handle-arrogant-people

Kolay gelsin..:)

 

‘Burnu Havada veya Burnu Kaf Dağında’ konulu yazımı beğendiğinizi umarım. Teşekkür ederim..

Kendinizi normal ölçülerde beğenmek güzel, olması da gereken bir duygu..
Ne aşırı mütavazı, ne de fazla kendini beğenmiş olun..
Sağlıklı günler.. Sevgiyle kalın.

Burun görünümü ile ilgili de sormak istedikleriniz var ise; detaylı bilgi için, ulaşabilirsiniz

 

Cem Altındağ
www.estetikburun.net

 

 

 

 

 

Kaynaklar

www.turkedebiyati.org/kaf-dagi/
https://www.gizliilimler.tr
https://www.powerofpositivity.com/9-comebacks-dealing-arrogant-people/
http://www.beliefnet.com/wellness/galleries/9-ways-to-handle-arrogant-people.aspx?p=11

 

 

 

 

 

Paylaş:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone