Burun Ameliyatı Kaç Saat Sürer? - Rhinoplasty - Rinoplasti
Burun Ameliyatı Kaç Saat Sürer ve ameliyat süresini etkileyen faktörleri Op.Dr. Cem Altındağ sizler için kaleme aldı. Rinoplasti ile ilgili detaylar burada!
557
post-template-default,single,single-post,postid-557,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-11.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Burun Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Burun Ameliyatı Kaç Saat Sürer

Burun Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Paylaş:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Burun Ameliyatı Kaç Saat Sürer – Burun Ameliyatı (Burun Septum’un düzeltilmesi) mı?

Burun Estetiği Ameliyatı (Burun iç-dış yapının düzeltilip, yeniden şekillendirilmesi) mı?

Burun estetiği ameliyatının ilk kez yapıldığını belirtmek için rinoplasti veya primer (ilk) rinoplasti (Latince, Burnun şekillendirilmesi) terimi kullanılır. Yapılacak burun ameliyatı, estetik ameliyatlar arasında en hassas, en karmaşık cerrahilerden biridir ve burun ameliyatı düşünüyor iseniz; Deneyimlerim ışığında hazırlanmış Rinoplasti Ön Bilgi Rehberi ve www.estetikburun.net deki diğer açıklamalar, Sizin için yararlı kaynak olacaktır. Ayrıca, muayene/görüşme sonrasında verilecek (veya internet ortamında gönderilecek) Ameliyat Öncesi ve Sonrası Tavsiyeler Formu da, tarafımdan hazırlanmış değerli bir rehberdir. Amaç, başarılı bir burun estetik ameliyatı olan kişinin, ameliyat sonrası sonucu beğenmesi ile, kendi özgüveninin artması ve aklındaki endişelerin ortadan kalkmasıdır.

ETNİK RİNOPLASTİ Eğer, belli bir sosyokültürel grubun belirgin özelliklerine sahip ve estetik ciddi problemleri olan bir kişinin burun ameliyatı yapılıyor ise, bu terim kullanılabilir. Etnik rinoplasti’de (primer veya düzeltme ameliyatı), burnun sosyo-kültürel yapı’ya ait anatomisini, cilt yapısını dikkate almak, cerrahi öncesi beklentileri anlamak gerekir.

GENÇLERDE RİNOPLASTİ Gençlerde, 16-17 yaş’dan itibaren (çok nadiren 16’dan önce) rinoplasti düşünülebilir. Bu hastaların büyük çoğunluğunda burun içi sorunlar da vardır ve burun tıkanıklığı belirgindir. Burun iç/dış yapısındaki bozukluğun derecesi, kişinin olgunluk derecesi (psikolojisi), yasal ebeveyn’lerin onayı (18 yaş altında iseniz), aile bireylerinin desteği gibi konuların değerlendirilmesi birlikte yapılmalıdır.

DAHA GENÇ BİR YÜZ GÖRÜNÜMÜ İÇİN RİNOPLASTİ Burun görünümündeki bozukluğun (ve/veya nefes alma sorununun) giderilmesi, yüz görünümünü olumlu etkileyecek, yüz ifadesindeki sert veya üzüntülü görünüm, büyük oranda azalacaktır. Genel sağlık durumunuzda bir problem yok ise, ilerleyen yaşlarda da (50 yaş üstü) estetik burun ameliyatı yapılabilir. İleri yaş için, burun ucu düşüklüğünün de düzeltilmesi estetik ve fonksiyonel yönden yarar sağlayacak bir girişimdir. Ancak, cilt esnekliği ve cilt hassasiyetini iyi değerlendirmek ve ameliyat öncesi/ameliyat ve sonrası hazırlık ve takibi iyi planlamak gerekecektir.

REVİZYON RİNOPLASTİ Daha önce bir (veya birden fazla) burun estetik ameliyatı yapılmış ise, yapılacak burun estetik ameliyatını belirtmek için revizyon (düzeltme/rötuş) rinoplasti terimi kullanılır. Revizyon ameliyatları;  bazen kolay, bazen de çok zor olabilir. Genel durumunuz ve burun cildi ve ciltaltı, iç dokuların cerrahi öncesi değerlendirilmesi iyi yapılmalı ve psikolojik olarak da hazırlıklı olmanız için ayrıntılı görüşmelisiniz. Daha önce burun ameliyatı olmuşsanız, Dr. Altındağ’a randevu talebi sonrası görüşme için gelirken, ameliyatınız öncesi eski resimleriniz vb. diğer dökümanları getirmeyi de unutmayınız).

 

Burun Ameliyatı kaç saat sürer?

Burun Ameliyatı Kaç Saat Sürer! Uzun yıllardır, sadece burun estetik ameliyatı, primer, revizyon (daha önce ameliyat olmuş bir burun estetiği cerrahisi) cerrahi üzerine spesifik olarak çalışmaktayım. Burun estetik ve fonksiyonel cerrahisi üzerine yoğunlaşırken, bazı hastalarına da neden bu ameliyatı olmamaları! gerektiğini detaylı şekilde açıklamaya gayret eden, her rinoplasti adayı hastası için, özgün olacağını düşündüğü güncel medikal/cerrahi yaklaşımları kullanırken, kişisel cerrahi tekniğini ortaya koyan, deneyimli bir cerrah olarak belirtmeliyim ki, burun ameliyatlarının süresi ortalama olarak ifade edilse de, operasyon sırasında karşılaşılan sürprizler ya da, burun estetiği cerrahisindeki güzel, diri doğal bir sonucu ortaya koyabilmek için, cerrahın operasyon sırasındaki gayreti, bazı kontrollerin sonucu, birkaç kademe geriye dönüp, işlemin tekrarlanmasına veya farklı bir yöntem denenmesine (Burun ucunun yeniden şekillendirilmesi için özel dikiş teknikleri vb.) neden olarak, operasyon süresini uzatabilir.

 

Burun içi kemik/kıkırdak eğriliği ( Deviatio Septi Nasi): Eğer, bu soruya sadece burun içi kemik/kıkırdak eğriliğinin düzeltilmesi olarak yanıt verilecek olursa, ortalama 15-20 dk. kadar sürdüğünü belirtebilirim. Ancak, anestezi (IV. Sedasyon veya Genel anestezi) tercihine göre de, hastanın operasyon için anestezi hazırlığı, ameliyat masasından odasına dönmesi, değişken bir süredir.

Burun estetiği: Bu operasyonlarda ise; (teknik süre olarak) kapalı teknik burun estetiğinin; ort. 1 saat kadar veya daha az, açık teknik burun estetiği cerrahisinin ise; ort. 1 saat 45 dk. veya 2 saat’den daha az olduğunu belirtmeliyim. Bu sürelerin, standart olmayacağı unutulmamalıdır.

 

Burun Estetiği Ameliyatı Süresini Etkileyen Faktörler

Burun yapısının zorluğu/hassas cerrahi teknikler uygulanması, tercih edilen cerrahi teknik, anestezinin türü, kontrollü hipotansiyon’a direnç varlığı, revizyon cerrahisi, operasyon süresini direkt olarak etkileyebilirler. Sinus cerrahisi vb. diğer burun operasyonları da, burun estetiği ameliyatı ile birlikte gerçekleştirilebilir.

Her burun farklıdır, her hastanın anestezik durumu farklıdır. Bu nedenle, burun estetiği ameliyatı ortalama süreler dışında da, bazı hastalar için kısa veya daha uzun olabilir.

Sağlık günler diliyorum.

 

Cem Altındağ

www.estetikburun.net

Paylaş:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone