Burun Ameliyatı Sonrası Burun Tıkanıklığı - Burun Tıkanıklığı Nedenleri
Burun Ameliyatı Sonrası Burun Tıkanıklığı konusunda Op.Dr. Cem Altındağ'ın hastalarına ve burun ameliyatı olmak isteyenlere önerileri.
554
post-template-default,single,single-post,postid-554,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-11.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Burun Ameliyatı Sonrası Burun Tıkanıklığı

Burun Ameliyatı Sonrası Burun Tıkanıklığı

Burun Ameliyatı Sonrası Burun Tıkanıklığı

Paylaş:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Burun Ameliyatı Sonrası Burun Tıkanıklığı – Burun Estetiği Ameliyatı

Yüzün orta bölümünde bulunması nedeni ile dikkat çekici olan burun yapımız, tüm yüz karakterini belirler. Burun sırtı, burun ucu, burun kanatları vb. bölgelerdeki sorunlar, ne yazık ki, çok olumsuz olarak dikkati çekebilir veya kişiyi, sert, yorgun veya yaşlanmış gibi de gösterebilir. Güzel bir burun, çoğu zaman yüz ile armoni içerisinde olan, simetrik, dengeli, diri, dinamik bir burun anlamına gelir. Operasyon sonrası, fonksiyonu ve kişinin burun beklentisini de dikkate alarak, yüzün diğer kısımları ile uyumlu, doğal görünüm oluşturulması ve yüzde cerrahi girişimin farkına varılmaması, ideal hedef olmalıdır. Burun Estetiği Cerrahisi (Rinoplasti: Lat. Burun Şekillendirilmesi), estetik sorunlar ve/veya burun tıkanıklığı nedeni ile gerçekleştirilir. Geçmişi çok eskiye dayanan burun estetiği cerrahisi, modern anlamda 1880’lerden itibaren uygulanmaya başlanmıştır. Artan eğitim seviyesi, genel anestezi ile ilgili gelişmeler ve kişilerin dış görünüme verdikleri önemin artması ile, son yıllarda en çok gerçekleştirilen estetik operasyonlardan biridir. 3-Boyutlu bilgisayar görüntüleme sistemi yardımı ile yapılan analizler, hasta ile iletişim açısından çok yararlı olmaktadır, Gelişen teknoloji ile, 3-D (Three Dimensional)- Üç Boyutlu Yazıcı yardımı ile de oluşturulan burun-yüz maskları (kalıp), operasyon öncesi ve sırasında teknik ve görsel olarak da bu yararı arttırmaktadır.

 

Burun Ameliyatı Sonrasında Burun Tıkanıklığı

Burun Ameliyatı Sonrası Burun Tıkanıklığı! Deneyimli bir burun estetiği cerrahisi sonrasında, başarı yüksektir ve revizyon ( düzeltme, rötuş) cerrahisi ihtimalinin düşük olacağını belirtmeliym. Operasyon sonunda, nadir olarak karşılaşılan sorunlardan biri de, geçici veya kalıcı burun tıkanıklığıdır. Geçici burun tıkanıklığı, burun içi şişliklerin bir sonucudur, her geçen ay, şikayetler azalacaktır. Kalıcı burun tıkanıklığı ise, (deneyimli bir cerrahi için) çok nadir rastlanılan bir durumdur. Burun tıkanıklığı, dinlenme ve/veya aktivite sırasında kişiyi rahatsız edebilir. Horlama da görülebilir.

Nedenler arasında, burun içi mukozasına ait nedenler ya da dış veya kemik-kıkırdak bölgeye ait nedenler ya da cilt altı aşırı fibröz doku reaksiyonunu sınıflandırabiliriz.

A) Burun içi mukozasına ait nedenler: Değişen kan akımı, önemsenmeyen alerji, rinit, sinüzit, kemik eğriliği, burun eti büyüklüğü, operasyon giriş yeri bölgelerine ait sikatris dokusu gelişimi vb.

B) Kıkırdak ve Kemik yapıya ait nedenler:

  1. Kıkırdak yapılara ait doku çıkarılması sonucu, burun boşluğunun en dar yeri olan burun valv alanında azalma
  2. Yan burun bölgesine daraltma işlemleri esnasında, burun boşluğu hacminde azalma
  3. Burun ucu açısının yetersiz olması veya değişmesi vb.

C) Fibröz doku gelişimi (özellikle kalın deri)

Tüm bu nadir karşılaşılabilecek kalıcı burun tıkanıklığı yapabilecek nedenler, tek başına ya da birden fazla olabilir. Cerrahi ile düzelebilecek bir burun tıkanıklığı sorununu doğru tespit ederek, operasyon düşünülebilir. Kalıcı tıkanıklığın cerrahi ile düzelme ihtimali, nedenin derecesi, yapılacak cerrahinin başarısı ile orantılıdır.

Sağlıklı günler diliyorum.

Opr.Dr. Cem Altındağ

www.estetikburun.net

Paylaş:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone