Burun Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler - Cem Altındağ - Rinoplasti
Burun ameliyatı sonrası yapılması gerekenler, Op. Dr. Cem Altındağ tarafından kaleme alındı. Ameliyat sonrasında neler önemli?
520
post-template-default,single,single-post,postid-520,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-11.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Burun Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Burun Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Burun Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Paylaş:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Burun Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler! (Dr. Altındağ’ın, operasyon hazırlığındaki hastaları için kişisel tercih/tavsiyeleridir)

 

OPERASYON GÜNÜ

Cerrahi işlemin planlandığı hastaneye, kimliğiniz/daha önce yapılmış tetkikler/ evraklar ile zamanında bulunmalı ve belirtilen saatte de, Hasta kayıt-yatış bölümü ile görüşmelisiniz. Odanız belli olup, bazı tetkikler yapılacaktır. Ameliyat tahmini başlama saatinin 6-7 saat öncesinden, midenin boş (aç ve susuz) olması gerektiğini unutmayınız. Çok nadir olarak, acil cerrahi gereken diğer hastalar veya farklı nedenlerden dolayı, ameliyat saatinde değişiklik, gecikme olabilir. Böyle bir durum olursa, anlayışla karşılayacağınızı ümit ediyorum. Operasyon öncesi, Sizden kaynaklanan acil bir nedenle ameliyat iptali/ertelenmesi söz konusu ise, en erken bir zamanda telefonla geri dönmeniz, Doktorunuz ve cerrahi işlemin yapılacağı hastane açısından da yararlı olacaktır. Dar olmayan, rahat, bol kıyafetler tercih etmelisiniz. Erkek hastaların, o günün sabahında bıyık-sakal traşı olmaları uygun olur. Bayan hastalarda, makyaj, tırnaklarda oje, takı vb. olmamalıdır.

Rinoplasti:  Buruna şekil vermek anlamında,  burun estetiği cerrahisini belirten latince tıbbi tanımlamadır, Fonksiyonel Burun Cerrahisi: Daha rahat nefes ve koku almayı, nemlendirme, ısıtmayı gözeten, tıkanıklığı açmayı amaçlayan cerrahi tanımdır, estetik burun cerrahisinde burun içi de dikkate alınmalıdır ve fonksiyonel cerrahi de gerçekleştirilir. Estetik burun ameliyatı ilk kez yapılıyor ise, ‘Primer (İlk) Rinoplasti’ adını veriyoruz. Operasyon, genel anestezi altında 50 dk.-2 saat kadar sürecektir, cerrahi öncesi hazırlık, anesteziden uyanıp-kontrol edilip odanıza gelmeniz, süreyi uzatabilir. Eğer, bu tür ameliyat daha önce yapılmış ise, yapılacak ameliyatı ‘Revizyon (Düzeltme) Rinoplasti’ olarak adlandırıyoruz, bu tür ameliyatların süresi, soruna bağlı olarak değişebilir, daha kısa veya daha uzun olabilir.

Operasyondan hemen sonra

Burun Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler! Odanıza geldikten sonra, burun içinde plastik türevi olan, Sizi rahatsız etmeyen silastik destekler (Tampon değildir) olduğu için, burundan nefes alabilirsiniz ama ağızdan nefes almayı unutmayınız. Burun üstünde; kalıp (Metal-Alüminyum), alt ve üstünde de bandaj olacaktır. Size ve refakat edenlere, tarafımdan tavsiyeler, bazı hatırlatmalar yapılacaktır. İlk gün, ara sıra küçük gazlı bezi kirletecek çok hafif, sızıntı şeklinde akıntılar normaldir. Eve döndüğünüzde, burun altındaki gazlı bez konulmasına, çoğu zaman gerek kalmayacaktır. Baş ağrısı, uzun süren açlık, genellikle genel anesteziden dolayıdır, burun ve çevresi ağrıları da çoğu zaman, hafif derecede olacaktır. 40-45 dakika sonra, meyve suyu, çorba, yoğurt vb. hafif sulu gıda alabilirsiniz. Bulantı, nadir olarak görülebilir. Refakatçinize, gözlerinizin iç kısımlarına, sık aralıklar ile (ilk 2 saat) bir dk. süre ile, soğuk uygulama yapmasını rica edeceğim.

3.5-4 saat sonra (kendinizi iyi hissediyorsanız), eve dönebilirsiniz. Çok nadiren, bazı hastaların hastanede daha uzun ya da bir gece kalmaları gerekebilir. Kullanacağınız ilaçlar (ilk hafta); Antibiyotik, iltihap giderici ve ağrı kesici ve antibiyotikli krem olacaktır (belirli bölgeler için). Bu tedaviye, farklı ilaçlar da eklenebilir.

 

 

BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI SONRASI

İLK HAFTA

Hastaneden ayrıldıktan sonra, soğuk uygulamaya, Size belirtilen şekilde 2 gün devam etmelisiniz (Gözaltı, göz çevresi bölgesi; hafif sararma, şişlik ve hafif morluklar olabilir. Her hastaya, gerçekleştirilen operasyona, kişinin sigara vb. geçmiş alışkanlıklarına, kemik yapısına, soğuk uygulamaya göre derecesi değişir).

Burun içi silastik destekler; çok nadir olarak, aşırı burun akıntısı, hapşırma vb. rahatsızlıklara yol açarsa, antialerjik bir ilaç da kullanılması tavsiye edilebilir.

Hapşırma sırasında, ağzınızı açmayı unutmayınız.

Soğuk uygulama dışında, morluk azaltıcı krem vb. ürünleri, doktorunuzun tavsiyeleri ile kullanabilirsiniz.

İlk bir hafta; baş, kalp seviyesinden yukarıda olmalı, öne eğilme hareketinden kaçınmalıdır. İlk birkaç gün; İstirahat, uyku sırasında çift yastık!

Saçlar ve vücut, ayrı yıkama ile banyo/duş yapılabilir (Burun ıslanmamalı!)

Ameliyat sonrası 1. günden itibaren, yemek serbest..

İlk 2-3 hafta, sportif aktiviteden, güneşlenmeden kaçınınız.

İlk 2 hafta (mümkünse), gözlük kullanmayınız. Zorunlu ise, alın bölgesinden bantlanarak kullanılabilir.

Birinci hafta, lens kullanmaktan kaçınınız.

 

İLK Kontrol; çoğu zaman, 4-7. gün !. (Diğer kontroller ise; genellikle, 2. Hafta, 1.Ay, 3.Ay, 6.Ay, 1.yıl olarak devam edecektir).

 

 

DAHA SONRA YAPILMASI GEREKENLER

Burun Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler! 4-7. günden sonra; Çok daha rahat olacaksınız.., (dışarıya da çıkabilirsiniz) : Yeni burun üstü bandaj ve silastik desteklerin alındığı burun boşlukları ile çok daha rahat olacaksınız. Tuzlu su (Okyanus suyu vb..) spreylerini, burun yıkaması için günde iki kez kullanmaya başlayabilirsiniz. İşe başlamanızda bir sorun olmaz (İşyerinde toz, alerjen maddeler vb. rahatsız edici bir durum yok ise). İlk haftalarda, burun içi şişliklerden/kabuklanmalardan dolayı bazı hastalarda geçici tıkanıklık olabilir.

 

3. Hafta-1. Ay: Soğuk uygulama önemli! (Günde 2 veya 3 defa, önerilen şekilde) 2. haftadan sonra; Burun üstü bandajları artık gerekmeyecektir. Hafif şişliklerin olduğu bir dönemdir, soğuk uygulama yararlıdır. Burunda şişlikler, görünümü bazen yanıltabilir, sabırlı olmalısınız. Birinci ay sonu, burun görünümü daha belirgindir.

 

1 Ay- 6 ay: Her geçen ay, şişlikler kayboldukça çok daha olumlu, net, doğal, dinamik, diri burun görünümü ortaya çıkar. 6-7. aylardan sonra, var olan şişliklerin %60-70’i ortadan kaybolur. Burun ucu, ödem/şişliğin daha geç kaybolduğu bölgedir. Burun ucunda hissizlik, uyuşma, sertlik, azalarak kaybolur. İlk aylarda, bazı günler (yatış pozisyonu, hormonal nedenler vb.) burundaki hafif şişlikler, geçici olarak artabilir, endişelenmeyiniz., doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız.

 

Birinci yılın sonu: Burun, dış görünümü ile belirgindir.

 

Burun Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler! Açıklama, tavsiyeleri okuduğunuz için teşekkür ederim. Ailenizle birlikte, sağlıklı, mutlu günler diliyorum..

Sevgiyle kalın

Cem Altındağ

Paylaş:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone