Burun Ameliyatı - Kemik ve Kıkırdak Eğriliği - Opt. Dr. Cem Altındağ
Burun Ameliyatı, Burun kemik/kıkırdak eğriliği ve burun ameliyatı hakkında bilmeniz gerekenler. Burun (Kemik / Kıkırdak Eğriliği) Ameliyatı, Burun Deviasyon
687
post-template-default,single,single-post,postid-687,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-11.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun Ameliyatı

Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Paylaş:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Burun Ameliyatı; (Bu yazıda daha çok, burun içi kemik/kıkırdak eğriliği ile ilgili burun ameliyatı’ndan bahsetmek istiyorum, sadece burun dışını ilgilendiren eğrilik için; burun estetiği ile ilgili diğer makalelerimde/yazılarımda bahsetmekteyim, Örneğin; Burun estetiği ameliyatı ya da, Burun şekilleri

Burun kemik/kıkırdak eğriliği, muayene sırasında belirlenen bir burun içi bulgu. Her zaman, şikayet vermeyebilir, tesadüfen bir burun içi muayenesinde söylenebilir ve şaşırabilirsiniz. Şikayetiniz yok ise, düzeltilmesine de gerek yoktur. Ancak, burun tıkanıklığı olan ve burun kemik/kıkırdak eğriliği burun boşluğunda belirgin olan bir kişide öncelikle bu sorunun operasyon ile düzeltilmesi gerekmektedir (bazen, burun etleri de aynı burun ameliyatı sırasında küçültülür, özellikle eğrilik olan burun boşluğu tarafı konka değil de, diğer burun boşluğunun girişi yan duvarındaki konka -daha doğrusu, alt konka- adı verilen burun etinin fazla hava ile temasına bağlı olarak büyümesi söz konusu olduğu için, tek veya iki taraflı, 5-6 sn.lik süre ile, koter/lazer/radyo frekans vb. yöntemlerden biri kullanılarak girişim yapılır).

Burun Deviasyon
(Deviatio: Lat. : Eğrilme, normal yolundan sapma)
Burun eğriliği (burun ekseninde içeriden ve veya dışarıdan sapma) olarak kullanılan bir terimdir. Çoğu zaman burun içindeki eğrilik kastedilir. Burun dışında da deviasyon olabilir ve düzeltilmesi, hem iç hem de dış operasyonu gerektirir. Septoplasti: Burun iç bölgenin eğriliklerinin düzeltilmesi, Rinoplasti: Burun dış görünümünün düzeltilmesi (Septum: Burnu ikiye ayıran orta bölme, Rino: Burun, Plasti: Şekillendirme).

Peki, bu burun eğriliği, klinik olarak şikayet veriyorsa, hangi yaştan itibaren yapılır?
Kızlarda -16, Erkeklerde-17 (Eğrilik belirgin, ileri derecede sorun var ise, daha aşağı yaşlarda da yapılabilir).
Burun kemik ya da kıkırdak eğriliği, neden olur? Genetik nedenler, doğum sırasında veya çocukluk, sonraki dönemde çarpma, düşme vb. zedelenmeler, burun içi (veya bazen de dış kısımla birlikte) burun eğriliğine sebep olabilir.
Belli bir yönden gelen travmatik kuvvet, dış kemik/kıkırdak yapıyı diğer tarafa eğebilir ve iç yapılar da, buna bağlı olarak etkilenebilir. Çocukluk/Gelişme dönemlerde, çarpma, düşme gibi travma’nın olduğu taraf kıkırdak yapıdaki anormal gelişim, dışbükey bir eğrilik ile burun tıkanıklığına neden olabilir.

Hangi şikayetleri yapar?
Tabii ki, ilk olarak burun tıkanıklığı.. Baş ağrısı, geniz arkasına akıntı gibi sinüzit şikayetlerine neden olabilir.. Koku kaybı.. Kanamaya neden olabilir mi? Bazen, evet.. (burun boşluğu içinde hava akımı bozulursa, mukozada harabiyet, kuruluğa bağlı kanamalar gelişebilir).

Burun (Kemik / Kıkırdak Eğriliği) Ameliyatı
Modern burun içi kemik/kıkırdak eğriliği cerrahisi, 1947’de Cottle ile başlar (Septum denilen orta bölmenin, özellikle kıkırdak koruyucu yaklaşımlar ile düzeltilmesi). Burun Ameliyatı ve Anestezi: Çoğu kez, Genel anestezi altında gerçekleştirilir. Operasyon süresi değişkendir (15-45 dk.). Burun Ameliyatı ve Başarısı: Eğer, hastada sadece burun tıkanıklığı var ise, deneyimli bir cerrahi sonrası önceki şikayetler, yüksek ihtimalle-%80-95- ortadan kalkacaktır (alerjik, alerjik olmayan nezle (rinit), polipli kronik sinüzit vb. hariç) bu hastalarda, belirgin şekilde hasta şikayetlerinin sayısı ve şiddeti azalacaktır ancak, belli zamanlarda ilaç tedavileri de gerekebilir.

Sağlıklı, huzurlu günler diliyorum.

Cem Altındağ

 

 

 

 

 

Paylaş:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone