Burun Çatlak Kırıkları Nasıl Anlaşılır? Burun Kırığı tedavisi
787
post-template-default,single,single-post,postid-787,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-11.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Burun Kırıkları ve Tedavisi: Nasıl yapılır?

Burun Kırıkları ve Tedavisi: Nasıl yapılır?

Paylaş:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

 

Burun Çatlağı-Kırılması Nasıl Tedavi Edilir? Burun Çatlak Kırıkları Nasıl Anlaşılır?

Burun_Estetigi_Ameliyati_Burun _Kiriklari

Bir örnek: Burun Kırıkları- Burun Düzeltme ve Estetiği

Hiç burnunuza; top, arkadaşınızın omzu, çocuğunuzun eli, darbe geldi mi? Kapıya çarptınız mı burnunuzu? Böyle bir hatıranız var ise, bilirsiniz sızısını.

Hassas bir organ olan burun yapısında, sızı, ağrı belli bir süre rahatsız eder.. Ayrıca, burun kanaması (bazen şiddetli, uzun süreli olabilir), burun tıkanıklığına bağlı nefes alamama, burun çevresi, göz çevresinde morluk, sararma, şişlik ve burun şeklinde bozukluk da rahatsız edici olup bir an önce tüm bunların geçmesini ya da düzeltilmesini istemişsinizdir.

Burun kemikleri, burun sırtının ortalama olarak üst 1/3’lük bölümünü kapsıyor ve bir çift burun kemiğimiz var.. Yüzümüzün ortasında ve çıkıntılı yapı olduğu için, burun kırıklarının en sık görülen yüz bölgesi kırığı olduğunu söyleyebilirim. Yandan, önden, alt, üst ya da çapraz bir açıdan gelen travma ile kemik/kıkırdak/yumuşak bölgelerde zedelenme olabilir. Çatlak ya da kırık olarak adlandırdığımız burun kemiği/kıkırdaklarına ait bu travmatik olaylar, her yaş grubunda olabilir.

Çatlak, kırığın daha basit şeklidir, kemik uçları hiç ayrışmamıştır. Trafik kazası, spor sırasındaki çarpmalar, düşmeler, burun kemiğinde, kıkırdaklarında çatlak ve kırılmaya (bazen de, iç kısımdaki septum adı verilen bölme de bu darbeden etkilenir, hatta araba havayastığı’nın kaza sırasında açılması gibi nedenlerde, bazen tek başına orta bölümün(septum) çatlak/kırıkları oluşabilir, dışta kırık gözükmeyip, içerideki kırığa bağlı; burun tıkanıklığı, kanama, iç kısımda kan toplanması/hematom vb. bulgular olur..ya da, iç ve dış kısımda kırık/çatlak görülebilir).

 

Burun Çatlak Kırıkları Nasıl Anlaşılır? ve  Burun Kırığı tedavisi
Ağrı, sızı
Burun üzerinde, çevre dokularda, gözde şişlik, morarma
Burun kanaması
Burun tıkanıklığı (ödem, pıhtı kaynaklı olabilir veya septum’da hematom (burun orta bölme-iç kısımda kan toplanması) da görülebilir. O nedenle, buruna gelen bir darbede, KBB Hast. Uzmanının burun içi muayenesi önemlidir.
Radyoloji : Yan Burun Filmi (nazal kemik yan grafi), çoğu zaman çekilir.

Darbe, düşme sonucu Acil Servis veya bir KBB Hast. Uzmanına başvuran bir hastaya, muayene sonrası, yüksek ihtimalle yan burun filmi (röntgen filmi) veya burun bilg. tomografi (BT) istenecektir. Çatlak/kırık, bu filmde daha net gözükür (Adli bir olay ise, film çekilmesi istenecektir). Farklı nedenlerle, film çekilmesine gerek kalmayabilir; Muayene de, kırık olduğu belirgin şekilde hissedilebilir veya hastanın radyasyon almasının sakıncalı olacağı bir durum söz konusu olabilir.

 

Burun Kırıklarına Hangi Bölüm/Branş Bakar?

Burun_Estetigi_Ameliyati_Burun_Kiriklari

Burun Kırıkları

Hastanelerde: Acil Servis’de (bu bölüm hekimi, ilk muayeneyi gerçekleştirecektir) ilk başvurusu yapılan hastanın, daha sonra, KBB Hast. Uzmanı tarafından da muayene edilmesi gerekir. Direkt olarak , KBB hast. Uzmanına da başvurabilirsiniz.

 

Burun Kırıklarında Ne Yapılır? Burun kırığı tedavisi ve önce;  İLK TEDAVİ
Soğuk (Buz vb.) uygulama, hemen başlanmalıdır ve belirli aralıklar ile tekrarlayabilirsiniz. Başınız öne eğik olmadan, muayene için doktora başvurmalısınız. Burun kanaması var ise, burun boşluklarına soğuk su da, başınızı öne eğmeden içe çekilebilir. Bu işlemi, iğnesiz bir enjektör yardımı ile de yapabilirsiniz. Kan pıhtıları var ise, yavaş şekilde ve burnu zorlamadan çıkarılmalıdır. Burun kanama var ise, pıhtılar çıkarılmadan kanama durmaz.

İlaç tedavisi: Doktor tavsiyesi ile, basit ağrı kesiciler kullanabilirsiniz. Bazen, cerrahi girişim sonrası antibiyotik vb. ilaçlar verilebilir. Cerrahi bir girişim ve şekline, KBB Hast. uzmanı karar verecektir. Bazı hastalarda (önemsiz bir çatlak/kırık) sadece takip, basit öneriler yeterlidir.

 

Burun Çatlak Kırıkları Nasıl Anlaşılır? Burun Kırığı tedavisi
Birkaç saat içinde veya burundaki şişlikler geçtikten sonra, 5-7.gün, cerrahi bir girişimde bulunmak gerekiyorsa ideal olur. Burun içi, her zaman kontrol edilmelidir. Kırık olan kemiğin düzeltilip tekrar bütünlüğün sağlanması -Burun içine silikon türevi/silastik destekler (tampon değildir) konması, çoğu zaman -ilk müdahale anlamında- yeterli olacaktır. Durdurulamayan burun kanamalarında nadir olarak, sünger tampon veya farklı materyaller gerekebilir. Takip önemlidir.

 

Burun Kırıkları ve Estetik (Burun Estetiği Ameliyatı)
Burun kırığına yapılan bir girişim (lokal/genel anestezi ile yapılan sınırlı veya açık bir cerrahi girişim) yeterli olmayıp (acil bir durum yok ise, en az 6 hafta sonra düşünülmeli), şekil bozukluğu var ise burun estetiği ameliyatı gerekebilir.http://www.estetikburun.net/rinoplasti

(İlgilenenler için, medikal bir video /İng.: https://youtu.be/s0Emb7qvsFU)

Umarım ki, ‘Burun Çatlak Kırıkları Nasıl Anlaşılır? Burun Kırığı tedavisi’ konulu bu yazım, yararlı olmuştur.
Detaylı bilgi ve sorularınız için:
Ofis (Nişantaşı) Tel.: +90 (0) 0212 270 21 22

http://www.estetikburun.net/iletişim/
Sağlıklı günler..

Cem Altındağ

Burun Çatlak Kırıkları Nasıl Anlaşılır? Burun Kırığı tedavisi
www.estetikburun.net

Paylaş:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone