Burun Deliği Küçültme - Rinoplasti - Opt. Dr. Cem Altındağ
Burun Deliği Küçültme! Burun Kanadı Küçültme (düzeltme, şekil verme), Burun Deliği Estetiği, Burun Kanadı Küçültme, Düzeltme- Burun Kanadı Estetiği!
681
post-template-default,single,single-post,postid-681,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-11.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Burun Deliği Küçültme

Burun Deliği Küçültme

Burun Deliği Küçültme

Paylaş:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Burun Deliği Küçültme! Burun delikleriniz ve/veya kanatlarınızın büyük olduğunu, güldüğünüzde kanatların kenarlara doğru yayıldığını mı düşünüyorsunuz? Ya da, bir delik diğerine göre farklı mı? Burun kanatlarınız etli, kalın görünümde mi? Eğer böyle ise ve bahsettiğim bu veya farklı sorunların düzeltilmesini istiyorsanız, burun delik/kanat burun estetiği ameliyatını (rinoplasti) düşünebilirsiniz demektir (tabii ki, psikolojik olarak da; aşırı beklentileri, aşırı titiz olmayan, olumlu düşünen, aile içi ilişkileri normal, yani uygun bir rinoplasti adayı iseniz).

Burun Deliği Küçültme (düzeltme, şekil verme) – Burun Kanadı Küçültme (düzeltme, şekil verme)

Burun Deliği Küçültme

Burun Deliği Estetiği
Burun deliğine veya kanadına ait girişimler, çoğu kez burun estetiği ameliyatı ile birlikte gerçekleştirilir ya da, tek başına/ her ikisi birlikte yapılabilir. Deliklerin eşit, aynı uzunlukta, simetrik gözükmesi gerekir. Peki, burun deliğini nasıl düzeltiyor ya da küçültüyoruz? Bu anlamda, birden fazla cerrahi teknik kullanılır. En çok uygulanan yöntem, burun deliği taban kısmından sınırlı şekilde doku çıkarılması ve özenli atılacak özel dikişler ile şekillendirme yapılmasıdır (kişisel olarak, operasyon sonrası konforlu olması için, burun estetiği ve delik-kanatların cerrahisinde, kendiliğinden eriyen özel dikişler kullanıyorum, C.A.). Deneyim burada önem kazanmaktadır. Çünkü, rahatsız edici burun tıkanıklığı riski olmaması için, gerekenden fazla burun deliği küçültmesi yapmaktan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

Bazı hastalarda, delik ve/veya kanatların durumu, sadece burun ucunun yükseltilip kaldırılması ile düzeltilebilir, delik veya kanatlara dokunulmasına gerek bile kalmaz. Nasıl gerçekleştirdiğimi belirteyim; burun projeksiyon ( burun ucunu yükseltme) ve burun uç rotasyonu (burun yan açıyı arttırma, yukarı kaldırma) adı verilen cerrahi manevraları çoğu kez, dikişlerle gerçekleştirmeyi tercih ediyorum. Bazı hastalarda, Sedasyon anestezisi yardımı ile, bazen de rinoplasti sırasında burun deliği/kanadı cerrahisi yapılabilir. Burun deliği küçültme ameliyatı, hassas operasyonlardan biridir. İyi değerlendirme, doğru bir endikasyon (cerrahi için zorunlu karar) ile, hasta ile fikir birliği içinde olunarak, ameliyat düşünülmelidir.

Burun Kanadı Küçültme, Düzeltme- Burun Kanadı Estetiği
Burun kanatları, her hastada değişkendir. Ancak, estetik anlamda burun ile uyumlu yapı ve genişlikte olması gerekir. Kanatlardaki genişlik için farklı cerrahi teknikler uygulanabilir. Aynı anda burun deliği taban kısmı da içeren doku çıkarılması veya benzer bir girişim –Sedasyon anestezisi veya genel anestezi altında- gerçekleştirilebilir. Burun deliğinde olduğu gibi, aşırı doku çıkarılmasından kaçınılmalıdır.

Burun deliği küçültme, düzeltme ve/veya kanadı) işleminin birlikte yapılması sırasında, her iki tarafa cerrahi teknik uygulandıktan sonra özel dikişler kullanarak, doku kapatma-plasti işlemini gerçekleştiriyorum. Kendiliğinden eriyen dikişlerin kullanımı, çok avantajlı olmaktadır.

Sevgiyle kalın. Sağlıklı günler
Cem Altındağ

Paylaş:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone