Burun Estetiği Ameliyatı Düşünüyorsam - Op. Dr. Cem Altındağ
Burun Estetiği Ameliyatı Düşünüyorsam! Burun estetiği için, tüm sorularınızın tutarlı, bilimsel yanıtlarını, doktorunuzdan alın! Op. Dr. Cem Altındağ.
702
post-template-default,single,single-post,postid-702,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-11.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Burun Estetiği Ameliyatı mı Düşünüyorsunuz ?

Burun Estetiği Ameliyatı Düşünüyorsam

Burun Estetiği Ameliyatı mı Düşünüyorsunuz ?

Paylaş:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Burun Estetiği Ameliyatı düşünüyorsam, NE YAPMALIYIM? Burun estetiği için, aklınızdaki tüm soruların tutarlı, bilimsel yanıtlarını, doktorunuzdan almalısınız.

Merhabalar

Sizlere, bu yazıda burun estetiğini (Rinoplasti’yi) her yönden ayrıntılı şekilde, pek bahsedilmeyen noktaları da ekleyerek anlatmaya çalışacağım. Burun Estetiği Ameliyatı düşünüyorsam, ne yapmalıyım sorusunun tüm cevapları burada olacak.

Öncelikle, Rinoplasti nedir?
(Rino: Burun, Plasti: Şekillendirme): Burun şekillendirilmesi anlamına gelen tıbbi-Latin kökenli bir terimdir. Rinoplasti terimi kullanıldığında, burun estetiği ameliyatı yapılmış olduğunu, burun dış şeklinin değiştiğini anlarız. Bu ameliyat sırasında, burun iç kısımdaki eğrilik, burun eti büyüklüğü vb. sorunlar da düzeltilir.

Burun Estetiği Ameliyatı (Operasyonu):  Cerrahi Yaklaşımlar

 • Kapalı teknik rinoplasti: İçeriden yapılan kesiler ile/kapalı yaklaşım. Burun ucunun düzgün olduğu hastalarda rahatlıkla kullanılabilir.
 • Karma, hibrid veya kombine teknik rinoplasti: (Kapalı-Açık) Her iki tekniğin avantajları kullanılır. Burun ucuna ait, sınırlı yaklaşımların gerektiği hastalarda kullanılabilir.
 • Açık teknik rinoplasti: Dışarıdan yapılan-burun deliklerini birleştiren bölgeye, küçük, özel bir kesi ile/açık yaklaşım ile, burun iç ve dış yapısına cerrahi yaklaşım mümkündür. Burun sırtı ve burun ucuna birçok dikiş teknikleri, cerrahi girişimin gerektiği hastalarda gerekecektir (Burun uç yapısı başta olmak üzere, -normal pozisyonunda iken- buruna en hakim olunan tekniktir)

Her hastada, en uygun cerrahi/yaklaşımın, tekniğin kullanılması, ideal olanı ve doğrusudur. Tüm hastalara, aynı teknik-aynı yaklaşım ile operasyonun gerçekleştirilmesini uygun görmüyorum. Çoğu zaman, genel anestezi ile bu burun estetiği operasyonu gerçekleştirilir (Hava yolu güvenliği, hastanın ağrı duymaması, cerrahın rahat çalışması vb. nedenlerden dolayı).

Sedasyon/Lokal (bölgesel uyuşturma) anestezisi ile de burun estetiği ameliyatı yapılabilirse de, bu tür anesteziyi, çok kısa sürecek bir cerrahi girişim için tercih etmek, bence daha doğru olacaktır.

Burnumuz ne işe yarar?
Nefes alırken havayı nemlendirme, ısıtma ve koku alma, küçük parçacıkların filtre edilmesi gibi görevlerinin yanında, yüzün ortasında olduğu için dikkat çekici yapısı da olan, karmaşık bir organ olan burnumuz, her kişide yapısal farklılık göstermektedir. Doğuştan gelen özellikler ya da sonradan geçirilmiş kaza, düşme vb. nedenlerle, burun iç, dış yapısı çok belirgin şekilde olumsuz etkilenebilir.

En çok burun tıkanıklığı yapan nedenleri aşağıda sayabiliriz;

 • Kıkırdak ve kemik iç yapıda eğrilik (deviasyon)
 • Sinüs-yumuşak doku sorunları
 • Alerji vb. rahatsızlıklar
 • Dış yapıdaki çöküntü
 • Burun ucu düşüklüğü ve dış yapı eğrilikleri olabilir.

Burun Şekilleri (tipleri)
Her burun kendine özgüdür. Estetik-görsel açıdan, burun sırtı yüksekliği (kemer burun) en çok karşılaşılan sorundur. Burun tiplerini 3’e ayırarak bahsetmeyi uygun buluyorum;

 • Burun sırtı sorunları: Yükseklik-çöküntü-genişlik-eğrilik-aşırı darlık vb.
 • Burun ucu sorunları: Asimetri- yükseklik-düşüklük-kalınlık-eğrilik-sivrilik vb.
 • Burun kanat ve veya delik sorunları: Asimetri, kalınlık, genişlik vb.

Birçok hastada, birden çok bölgede estetik sorunlar bulunur ve aynı anda, bu sorunların cerrahi olarak düzeltilmesi mantıklıdır (Burun kökünde yükseklik-çöküntü, çok büyük veya küçük burun, kısa-basık–uzun burun, aşırı kalkık burun yapısı vb. birçok farklı burun yapısı olabilir).

Görüşme için başvuran hastalarımın birçoğu, burun yapısından dolayı özgüvenlerinin etkilendiğini, resim çektirirken rahat olamadıklarını (özellikle, burun yan görünüm), kendilerini mutlu, dinamik, genç hissetmek istediklerini belirtmektedirler. Burnun, yüz güzelliğini olumlu etkilemesi için, yüzün diğer bölümleri ile uyumlu olması gerekir ve burun estetiği öncesi planlamada, bu uyumun birçok açıdan gözlenebilmesi önemlidir.

Başka birisinin ısrar etmesi ile ameliyata karar verilmez! Nişanlınız, eşiniz, arkadaşlarınız veya ailenizden biri, estetik burun ameliyatı olmanızı isteyebilir. Elbette ki, yakınlarınızın fikri de önemlidir. Ancak, doktorunuz ile görüşme/bilgilenme sonrası, kendi kararınızla operasyonu düşünmelisiniz (aklınıza gelen tüm soruları sorarak).

Göze hoş gelmeyecek derecede bozukluğu olan, yüz ile uyumlu olmayan bir burun için de, sadece estetik amaçla cerrahi düşünülebilir ancak, çoğu hastada fonksiyon bozukluğu (rahat nefes alamama vb.) da görünüm bozukluğu ile birliktedir ve cerrahi, bu duruma göre planlanır. Bazı hastalar, burundan nefes alma zorluğunun farkında değildir. Tıkanıklığa yol açan burun iç-dış yapı ve diğer yüz yapısı, estetik burun ameliyatının planlanmasında önemli noktalardır.

 

Burun Estetiği Sanatı: Kişisel Felsefem
Burun Estetiği Ameliyatı hem bilimsel, hem de sanat (estetik algı) yaklaşımını gerektiren bir operasyondur. Her burun, yüz yapısını farklı değerlendirmek zorundayız. Burun estetiği için kişisel düşüncem, Sizi mutlu etmek için yüzünüzü dikkate alarak, doğal, diri (ameliyat olduğu belli olmayan) sorunların giderildiği, nefes alabilen bir burun görünümü ortaya koymaya çalışmak ve yüz estetik bütünlüğünü sağlamaktır. Cerrahi sınırları hiç zorlamamak, koruyucu bir yaklaşım ile hareket etmek ve geriye dönüşümü olmayan cerrahi manevralardan kaçınmak gerekir.

İlke olarak, burun içinden veya dışından gerçekleştirilen farklı cerrahi teknikleri, kişinin burun problemlerine göre tercih ediyorum. Hiç şüphesiz, burun estetiği sonuçlarının başarısının yüksek olmasında, ileri cerrahi deneyim ve cerrahın estetik algısı, hasta beklentilerinin doğru anlaşılması gibi faktörler çok önemli yer tutar.

Cerrahın, burun estetiği ameliyatı öncesi, ameliyat ve sonrasına özen göstermesi, belirtilen tavsiyelere de hasta tarafından dikkat edilmesi ile, % 90-95 oranı ile, doğal görünümlü, etkileyici bir burnun yüksek başarısı, hasta memnuniyeti ortaya çıkacaktır.

 

Burun Estetiği Öncesi
Ofisimize gelen bir hastamı nasıl değerlendiriyorum?
Hastalarımın büyük çoğunluğu, 18-42 yaş aralığındadır ancak, ciddi burun sorunları olup ameliyat ettiğim, daha ileri yaşlarda hastalarım da bulunmaktadır. http://estetikburun.net/genclesmek-icin-rinoplasti/ 18 yaş altında da, operasyonunu gerçekleştirdiğim hastalar vardır (uygun bir aday ise, ebeveyn onayı ile). 16 yaş-Kadınlar, 17 yaş-Erkekler için alt sınır olmakla birlikte, bu sınır altında da ciddi sorunları olan bazı burunlar, operasyon için nadir de olsa düşünülür.

Bedensel ve ruhsal olarak sağlıklı, iç dünyasında tutarlı, olumlu, depresif psikolojide olmayan, aile ilişkileri problemsiz, gerçekçi beklentileri olan bir kişinin, burun estetiği operasyonu için uygun bir aday olacağını söyleyebilirim. Detaylı burun-yüz muayenesi ile birlikte, hastamdan genel durumu ve tıbbi geçmişi ile ilgili bilgi aldıktan sonra, ön değerlendirme ile bazı bilgileri aktarıyorum.

Daha sonra, yüz-burun için, resim ve/veya video görüntü almaktayım. Son değerlendirme öncesi, 2 ve 3 Boyutlu bilgisayar analizine uygun resimler seçilip alındıktan sonra, beklentileri dikkate alıp, burun estetiği sonrası hedeflenen olası burun görünümü ile (2 ve 3 boyutlu analiz ve bazı hastalarda da, mask teknolojisini kullanarak) görüşünü tekrar alıyorum. Yurtdışından veya İstanbul dışından gelecek olan hastalarım için de, benzer konular geçerlidir ancak, adaylar için, görüntülü görüşme/telefon/veya mesaj ile, görüşme öncesi bazı bilgiler almayı tercih ediyorum. http://estetikburun.net/yurt-disi-hastalar/

Üç Boyutlu Bilgisayar Analizi (yararları)
Burun Analizi’nin 3-D (Three dimensional) üç boyutlu modellenmesi ve mask uygulaması ile, daha gerçekçi bir yaklaşım sağlanarak burun-yüz oranlarını, açılarını görüp değerlendirme imkanı olmaktadır. Görüşme sırasında, burun görünümü ile ilgili yanlış bir anlaşılmayı da ortadan kaldırdığını söyleyebilirim. Bu şekilde, beklentilerin gerçekçi olup olmadığı da, daha net olarak belirlenebilmektedir.

Ayrıca, burundaki ana sorunun düzeltilmesi ile diğer burun-yüz yapılarının nasıl etkilendiğini göstermeyi, farklı burun bölgelerine gerekebilecek cerrahi dokunuşları hastalarım ile birlikte değerlendirmeyi sağladığını belirtmeliyim., ki, arzulanan burun bölgesi değişikliğinin diğer bölgeler ile uyumlu olmadığı görüldüğü takdirde neler yapılabileceği, 3 boyutlu ortamda kolayca görülebilmektedir.

Son yıllarda geliştirilen 3 boyutlu yazıcı teknolojisi ile de, burun estetiği ameliyatı öncesi ve/veya analiz sonrasındaki burun ve yüz için mask (kalıp) oluşturulması hasta ile iletişim açısından kolaylık sağlamıştır. Mask üzerinde değerlendirme yapmak, daha ayrıntılı soruların yanıtlarını bulabilmek yararlıdır.

Mask (Kalıp)’lar, operasyon sırasında da cerrahi açıdan yararlıdır. Ameliyat öncesi burun maskı kullanılması, önceki burun yapısını tüm açılardan anımsayıp değerlendirmeyi, analiz yapılmış, hedeflenen burnun maskı da, daha gerçekçi bir zeminde, cerrahi aşamaları kontrollü şekilde gerçekleştirmeyi sağlamaktadır.

 

Burun Estetiği Ameliyatı: Burun Estetiği Ameliyatı Düşünüyorsam! Sorulması gereken 10+1 soru !

(Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi; Doktorunuza, muayene/görüşme sırasında bunları sorun!)

 • Burun estetiği dışında başka yaptığınız ameliyatlar nelerdir? Çalışmalarınızın yüzde kaçı, burun estetiği ile ilgilidir?
 • Burnum için düşündüğünüz işlemi/tekniği anlatabilirmisiniz? Farklı bir şekilde de yapılabilir mi?
 • Kaç yıldır burun estetiği üzerine çalışıyorsunuz?
 • Revizyon oranlarınız nasıl?
 • Ameliyat sonrası, nelere dikkat etmeliyim?
 • İyileşme sürecini anlatabilirmisiniz?
 • Kaç gün istirahat etmem gerekiyor?
 • Burun estetiği ameliyatı riskleri nelerdir?
 • Fiyatlardan bahsedebilirmisiniz?
 • Sizce, uygun bir burun estetiği adayı mıyım?
 • Bütün bu soruların, hepsinin bir değeri vardır. Ancak, çok önemli bir soru daha ilave etmeliyim; Şimdiye kadar, burun estetiği ameliyatı sonrasında, hangi komplikasyonları (istenmeyen, olumsuz sonuçlar) mesleki yaşantınızda gördünüz? Nasıl çözdünüz? Yaklaşımınız ne oldu? Bu soru; samimiyetle, mantıklı, bilimsel olarak yanıtlanıyor ise; Karşınızdaki; Deneyimli ve güvenilir bir doktordur. Arzu ettiğiniz burun değişiklikleri, beklentileriniz, dikkatli bir şekilde dinlenilmelidir.

 

Burun Estetiği ve Sonrası
Burun Estetiği sonrası dönem, titizlikle takip edilmesi gereken bir süreç olmalıdır. Ameliyat bitiminden sonra belirtilen tavsiyelere uyulması da, sonuç ve konfor açısından çok yarar sağlayacaktır. Ameliyat sonrası iyileşme dönemi -her geçen hafta ve ay- şişliklerin azalması ile devam eder ve her hastada biraz değişkenlik gösterir. Burun, ciltaltındaki şişliklerden dolayı ilk haftalarda tam kendini göstermeyebilir, simetrik gözükmeyebilir. Bu dönemde sabırlı olmalı, tavsiyeleri dikkate alıp burnunuza gereken özeni göstermelisiniz.

 

BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI SONRASI (Dr. Altındağ’ın kendi hastaları için tavsiyeleri) İYİLEŞME SÜRECİ
İLK HAFTA
Geçmiş olsun. Önemli bir operasyon sona erdi. Aile bireyleri, arkadaşlarınız, destek olmaya devam edeceklerdir. Hatta, bazılarının şaka yollu takılmalarına, kızdırmalarına da hazır olunuz..:) Ancak, bazı noktaları (çok güzel, doğal bir burun sonucu almamız için) önemsemenizi rica ediyorum.

Hastaneden ayrıldıktan sonra, Size belirtilen şekilde 2 gün soğuk uygulamaya devam etmelisiniz (Gözaltı, göz çevresi bölgesi; sararma, hafif şişlik ve hafif morluklar olabilir. Her hastaya, gerçekleştirilen burun estetiği ameliyatına, kişinin sigara vb. geçmiş alışkanlıklarına, kemik yapısına, soğuk uygulamaya göre derecesi değişir). Burun içi plastik benzeri-silastik destekler; çok nadir olarak, aşırı burun akıntısı, hapşırma vb. rahatsızlıklara yol açarsa, antialerjik bir ilaç da kullanılması tavsiye edilebilir. Hapşırma sırasında, ağzınızı açmayı unutmayınız.

Soğuk uygulama dışında, morluk azaltıcı krem vb. ürünleri, doktorunuzun tavsiyeleri ile kullanabilirsiniz. İlk bir hafta; baş, kalp seviyesinden yukarıda olmalı, öne eğilme hareketinden kaçınmalıdır. İlk birkaç gün; İstirahat, uyku sırasında çift yastık! Saçlar ve vücut, ayrı yıkama ile banyo/duş yapılabilir (Burun ıslanmamalı!).

Ameliyat sonrası 1. günden itibaren, yemek serbest.. İlk 2-3 hafta, sportif aktiviteden, güneşlenmeden kaçınınız. İlk 2 hafta (mümkünse), gözlük kullanmayınız. Zorunlu ise, alın bölgesinden bantlanarak kullanılabilir. Birinci hafta, lens kullanmaktan kaçınınız.
Operasyon Sonrası İLK KONTROL: Çoğu zaman, 4-7. gün !. (Diğer kontroller ise; genellikle, 2. Hafta, 1.Ay, 3-4.Ay, 6.Ay, 1. yıl olarak devam edecektir).

DAHA SONRA YAPILMASI GEREKENLER
Burun Estetiği Ameliyatı: 4-7. günden sonra; Çok daha rahat olacaksınız.., (dışarıya da çıkabilirsiniz): Yeni burun üstü bandaj ve silastik desteklerin alındığı burun boşlukları ile çok daha rahat olacaksınız. Tuzlu su (Okyanus suyu vb..) spreylerini, burun yıkaması için, günde iki kez kullanmaya başlayabilirsiniz. İşe başlamanızda bir sorun olmaz (İşyerinde toz, alerjen maddeler vb. rahatsız edici bir durum yok ise). İlk haftalarda, burun içi şişliklerden/kabuklanmalardan dolayı bazı hastalarda geçici tıkanıklık olabilir.

3. Hafta-1. Ay: Soğuk uygulama önemli! (Günde 2 veya 3 defa, önerilen şekilde) 2. haftadan sonra; Burun üstü bandajları artık gerekmeyecektir. Hafif şişliklerin olduğu bir dönemdir, soğuk uygulama yararlıdır. Burunda şişlikler, görünümü bazen yanıltabilir, sabırlı olmalısınız. Birinci ay sonu, burun görünümü daha belirgindir.

1 Ay- 6 ay: Her geçen ay, hafif şişlikler kayboldukça çok daha olumlu, net, doğal, dinamik, diri bir burun görünümü ortaya çıkar.

4.Ay: Hafif şişlikler %40-50 oranında azalır.

6-7. aylardan sonra, var olan hafif şişliklerin %60-70’i ortadan kaybolur. Burun ucu, ödem/şişliğin daha geç kaybolduğu bölgedir. Burun ucunda hissizlik, uyuşma, sertlik, azalarak kaybolur. İlk aylarda, bazı günler (yatış pozisyonu, kadın hastalarda hormonal nedenler vb.) burundaki hafif şişlikler, geçici olarak artabilir, endişelenmeyiniz., doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız.

Birinci yılın sonu: Burun, dış görünümü ile belirgindir.

Yukarıda bahsedilen iyileşme süreçleri, burun estetiği ameliyatı sonrası her hastada standart/aynı değildir, bazı farklılıklar olabilir (Örn.; kalın cilde ve/veya kalın bir burun kemiği/yan duvara sahip bir hastanın operasyon sonrası hafif şişlikleri, ortalamadan fazla, uzun olabilir (Her hekimin tavsiyeleri farklılık gösterebilir, görüşme olmadan, yazılan bir bilgiyi hemen uygulamamalısınız).

 

Burun Estetiği ve En Sık Karşılaşılan Durumlardan Biri: Kemerli Burun
Kemerli bir burun yapısına sahibim… ve, burun estetiği ameliyatı düşünüyorsam, NE YAPMALIYIM!

Burun sırtı bölgesindeki yükseklik (kemer), burun kemiği genişliği ile birlikte de olabilir. Burun aksındaki bozukluğa neden olacak eğrilikler de, sorunun bir parçası olarak gözükebilir. Burun sırtına yönelik burun estetiği ameliyatı cerrahisi tekniklerinde zaman içinde çok ilerleme olmuştur. Günümüzde, özellikle deneyimli ve özenli yaklaşımlarda çok konforlu olan burun estetiği cerrahisinde, kemerli burun (burun sırtı kemer sorunu) olarak adlandırılan sırt yüksekliği, ortadan kaldırılması en çok talep edilen burun estetiği sorunudur.

Yan-profil görüntüde, kadınlarda, aşırı olmayan bir kavisin düşünüldüğü (burun ucunun da birkaç mm. daha yüksek olduğu) burun sırtı ideal olarak düşünülür, erkeklerde ise, düz veya çok az hafif bir kavisin olacağı burun sırtı ideal kabul edilir ancak, hasta beklentileri, estetik anlayışı, cilt yapısının durumu, burun-alın birleşim yerinin özelliği, burun ucu yan uzunluğu (projeksiyon) da, operasyon sırasında önemlidir. 3 Boyutlu bilgisayar analizi ve Mask (Kalıp) uygulaması da, kemerli burun için kullandığım yararlı olduğunu düşündüğüm bir yaklaşımdır.

Kemerli burun, yan burun kemiklerine hiç dokunulmadan düzeltilebilir mi?: Burun sırtındaki yükseklik; Kıkırdak bölgeyi ilgilendiren bir yükseklik veya küçük bir kemik yükseklik ise, yan burun kemiklerine kesme işlemi (Osteotomi) dediğimiz burun sırtını kapatma/daraltma girişimi yapmaya gerek kalmayacaktır.

Başarı: Burun Estetiği ameliyatını gerçekleştirdiğim hastalarımın büyük çoğunluğu (% 95 civarında), estetik ve fonksiyonel sonuç başarısı ve özgüven artışından dolayı, ameliyat sonrası dönem ve ameliyat sonucundan dolayı konforlu, mutludurlar. Yüzün ortasında olan sorunun ortadan kalkması önemlidir. Doğal, diri, dinamik, sorunların ortadan kalktığı burun ve görünümü, kişiyi çok mutlu etmektedir. Ailesi, arkadaşlarından gelen olumlu tepkiler, memnuniyet vericidir. Eski dönemlere göre, çok rahat, her yönden resim çektirebilmek de, ayrı bir yeni keyif olacaktır.

Özgüven artışı, kişinin diğer kişilerle olan iletişimini de, olumlu şekilde etkileyecektir. Ancak, yaşamdaki tüm zorlukların ve sosyal iletişimin, tek bir burun ameliyatı sonrasında tümüyle çözüleceğini beklemek anlamlı olmaz.

 

Daha Önce, Burun Estetiği Ameliyatı Olmuş İseniz,
Revizyon Burun Estetiği Ameliyatı. Uzun yıllardan beri, başka bir yurtiçi veya yurtdışı hastanede ameliyat olup, yeni bir operasyon için fikrimi alan ve ameliyatını başarıyla gerçekleştirdiğim birçok hastam da bulunmaktadır. Daha önce yapılmış bir burun estetiği ameliyatının yeterli olmayışı ya da sürpriz bir sorun çıkması sonucunda, yeni bir burun operasyonu söz konusu ise; revizyon adı verilen (rötuş, düzeltme) burun ameliyatı-rinoplasti gerçekleştirilebilir. Revizyon cerrahisinde, normal anatomik planlar çoğu kez tam belirlenemez (Ciltaltı iyileşme dokusu/Skar/fibrotik doku vardır).

Deneyim, bu cerrahi için çok önemlidir. İlk ameliyat’dan oniki ay sonra planlanması gereken bir ameliyat olmalıdır (özel bir durum yok ise). Aile bireylerinizin de görüşünü almadan, acele karar verilmesini hiçbir zaman tavsiye etmiyorum..

 

Burun Estetiği Ameliyatı Başarısı
Deneyimli bir cerrahide başarı, % 95 oranındadır., hasta memnuniyeti çok yüksektir ancak, aşırı beklentilerin olmaması kaydıyla). İlk haftalardaki/aylardaki hafif şişliklerin inmesi ile de, daha belirgin bir estetik sonuç ortaya çıkacaktır. Revizyon (Rötuş/düzeltme) cerrahi oranımın da, %5’in altında olduğunu belirtmeliyim).

Her cerrahi’de olduğu gibi, estetik burun ameliyatı da riskler içerebilir, komplikasyon adı verilen, istenmeyen sonuçlar (enfeksiyon, kanama, cilde ait/burun içine ait geçici sorunlar vb.), çok nadiren ortaya çıkabilir. Böyle bir durumun kalıcı olması veya anestezi’ye bağlı sorunlar, çok daha nadirdir.

Burun estetiği ameliyatı öncesi ve sonrası dönemde, belirtilen tavsiyeler de, başarıyı daha arttıracak ve önemli bir komplikasyon oluşma ihtimalini çok daha azaltacaktır.

6 Yanlış inanış: Burun Estetiği hakkındaki, bu makalemi de okumanızı tavsiye ediyorum.

 

Merak Edilenler

Hangi hastanede ameliyatı yapacaksınız? Sizinle birlikte karar vererek, alternatifler arasından en uygun özel bir hastanede ( deneyimli, yoğun bakım ünitesine sahip, konforlu) operasyonunuz gerçekleştirilecektir.

Burun estetiği ameliyatı ne kadar sürüyor? Nasıl gerçekleştiriyorsunuz? Ameliyat süresi, çoğu zaman 1-2 saat arasında sürer ve çoğunlukla genel anestezi’yi tercih ediyorum. Siz, ameliyat süresinde uyuyor olacaksınız.

Aynı gün eve dönebilirmiyim? Çok yüksek bir ihtimalle, evet.

Tampon var mı? Hayır, silikon benzeri malzemeden yapılmış (silastik), yarımay şeklinde her iki burun boşluğuna konulan, burun içi destekler kullanıyorum, normal şartlarda rahatsızlık vermezler, belli bir süre (2-7 gün arası) sonrasında genellikle ağrısız bir şekilde, birkaç saniye içinde çıkarılırlar.

Kaç gün istirahat gerekli? Ort. 4-5 gün istirahatin, çoğu zaman yeterli olacağını söyleyebilirimKaç yıldır burun ameliyatı yapıyorsunuz? 26 yıldır, burun estetiği cerrahisi üzerine çalışıyorum.

Nasıl bir burun yapmayı düşünüyorsunuz? Sizin beklentilerinizi dikkate alan, sorunun giderildiği, doğal, diri, yüz ile uyumlu, ameliyat olduğu belli olmayacak çok başarılı bir burun için, planlama gerçekleştirilmelidir (Ameliyat öncesi, 2 ve 3 boyutlu gelişmiş bilgisayar analizini de hastalarımda kullanıyorum)

Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları? Doktor ücreti-Özel Hastane ücretinden (ve kullanılan malzeme vb. giderlerden) oluşan bu konuda, telefonla (ayrıntılı olmayan kısa bilgi) ya da muayene sonrasında (daha ayrıntılı şekilde) bilgiyi, ofis asistanım veya benden alabilirsiniz.

‘Burun Estetiği Ameliyatı Düşünüyorsam Ne Yapmalıyım?’ sorusunun yanıtlarını, umarım ki bu yazımda bulabilmişsinizdir. Konu ile ilgili diğer makalelerimi de, blog’dan okuyabilirsiniz. Sonraki yazılarımda da bağlantılı soruların yanıtını paylaşacağım, Sizlerle… Sağlıklı günler diliyorum.. Sevgiyle kalın.

(Detaylı bilgi/sorularınız için: Nişantaşı-Ofis tel. : 0212  270 21 22)

Cem Altındağ

www.estetikburun.net

Paylaş:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone