burun estetiği ameliyatı cerrahi sırasında sonrasında müzik ruhun gıdasıdır
867
post-template-default,single,single-post,postid-867,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-11.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Ruhun Gıdası-1

Ruhun Gıdası-1

Paylaş:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

 

 

Ruhun Gıdası

Merhabalar. Burun Estetiği Ameliyatı, bazen kısa bazen uzun sürebilen, stresin az olduğu, iyi bir ameliyathane ortamında yapılması gereken bir cerrahi. Bu cerrahi ( ya da diğer cerrahiler) öncesi, sırasında, sonrasında müzik dinlenilmesi üzerine olan yazımı aşağıda okuyabilir, görüşlerinizi sitemden iletebilirsiniz.

Müzik’den bahsetmişken; farklı türlerden hoşuma giden parçaları da arasıra paylaşmayı istiyorum, sizlerle. Kaçırmayın, derim..:)


1)J. Pachelbel, ‘Canon in D Majör’ https://youtu.be/NlprozGcs80. Alman barok besteci. Handel, Haydn, Mozart’ın da eserlerinde kısmen kullandığı, etkileyici bir eser..

2)Türkiye’de ilk bestelenmiş tango (Tango Turco) ‘Mazi kalbimde bir yaradır’, Cumhuriyet Balolarında sevilen bir tango (1928-İlk yorum Seyyan Hanım). Günümüzden, Dilek Türkan yorumu ile, https://youtu.be/q1Ynky_Esz8

3)Dede Efendi, ‘Ferahfeza Ayini-son peşrev’ https://youtu.be/RcYDAhnneDo .. Yazar A.H.Tanpınar’a göre; Abdülkadir Meragi (Segah Kar), Itri (Neva Kar), Dede Efendi (Ferah Feza Ayini)’nin bu eserleri, geçmiş uygarlığımızı ortaya koyan unsurların izlerinden ve tüm tarihi yansıtıyor..

4)A. Vivaldi, ‘Sonbahar’. https://youtu.be/H7hGiZ579cs

5)Selda ‘Çemberimde Gül Oya’ https://youtu.be/8THbs6XbOPc

6)Smooth Jazz’ın temsilcilerinden Dave Koz, ‘CarelessWhisper’ yorumu https://youtu.be/81ifF1MzDHs

7) Cem Karaca, ‘Sevda Kuşun Kanadında’ https://youtu.be/NEJ6wrcmdns

 

Müzik-Ameliyathane
Tıp’da müziğin tedavi olarak kullanımı, çok eski tarihlere gider. Ameliyat sırasında, öncesi veya sonrasında da hastaların müzik dinlemesinin yararlı olacağına (ağrı ve stresi azalttığına) dair, literatür’de birçok çalışma bulunmakta.. W.A. Mozart eserleri dinlemenin, alerjik reaksiyonları azalttığını gösteren bir araştırma bile mevcut.
Bu yüzden, ameliyatlarınız sonrasında kulaklığınızla sakin bir müzik dinlemenizi tavsiye ederim (ameliyat öncesi/ameliyat sırası dönem için, bu konuyu doktorunuza anımsatınız)..Kimi araştırmalar, özellikle ameliyat sonrasında arp dinlenilmesini, kimisi de, yaylı çalgıların olduğu yumuşak bir müziği ya da sakin, ritmik müziğin (Yumuşak Caz veya Kenny G. şarkıları gibi), ilaç kullanımını ve ağrı, stresi azalttığını belirtiyor.

Burun estetiği ameliyatı- cerrahi sırasında müzik
Bazı araştırmalar, doktorların da %70-90’inin ameliyat sırasında müzik (rock, pop, caz, en çok tercih edilenler..) dinlediğini ortaya koyuyor. Pek çoğu, müziğin konsantrasyonu arttırıp daha iyi ameliyat gerçekleştirdiklerini belirtmişler…
Koordinasyon artıyor, müziğin temposunun, herkes tarafından duyulması ile.. Hastalarımın (istek parçaları, müzik türü var ise) lokal-sedasyon anestezi altında yapılan operasyonlarında, fikirlerini de alıyorum, tabii..

Burun estetiği ameliyatı  ve fonksiyonel ameliyatlarında, ameliyathane ortamında müzik dinlenilmesini (ve ameliyatın hemen sonrasında, hastaların tercih ettikleri müzik türünü –odalarına geldikleri zaman- dinlemeye başlamalarını artık tavsiye ediyorum..) yararlı görüp uygulayan bir doktor olarak, müziğin daha sakin bir ortam sağladığını belirtmeliyim.

Sağlıklı, huzurlu günleriniz olsun..
Cem Altındağ, Opr.Dr,

www.estetikburun.net

‘burun estetiği ameliyatı- cerrahi öncesinde-sırasında-sonrasında müzik’ ile ilgili yazımı beğendiğinizi umuyorum..

 

 

 

Kaynaklar
http://www.classicfm.com/composers/pachelbel/music/pachelbels-canon-d-facts/
www.designandhealth.com%2Fupl%2Ffiles%2F122193&usg=AOvVaw0I1hPDKmoLFhCrLmONZpAb
http://blog.milliyet.com.tr/ahmet-hamdi-tanpinar-da–estetik-form-olarak-muzik/Blog/
http://www.nextavenue.org/can-music-help-you-heal-from-surgery/
https://nutritionfacts.org/2017/07/11/mozart-as-medicine/
https://www.artigercek.com/cerrahlar-rock-muzik-seviyorlar
http://www.qmul.ac.uk/media/news/items/smd/160783.html

 

 

 

Paylaş:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone