Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler - EstetikBurun.Net
Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası; Ameliyatını gerçekleştirdiğim hastalarımın estetik ve fonksiyonel sonuç başarısı ve özgüven artışından dolayı mutludur.
632
post-template-default,single,single-post,postid-632,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-11.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Paylaş:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Burun Estetiği Sonrası

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası; Ameliyatını gerçekleştirdiğim hastalarımın büyük çoğunluğu (%95 civarında), estetik ve fonksiyonel sonuç başarısı ve özgüven artışından dolayı, ameliyat sonrası dönem ve ameliyat sonucundan dolayı konforlu, mutludurlar. Yüzün ortasında olan sorunun ortadan kalkması önemlidir.

Doğal, diri, dinamik, sorunların ortadan kalktığı burun ve görünümü, kişiyi çok mutlu etmektedir. Ailesi, arkadaşlarından gelen olumlu tepkiler, memnuniyet vericidir. Eski dönemlere göre, çok rahat, her yönden resim çektirebilmek de, ayrı bir yeni keyif maktadır. Özgüven artışı, kişinin diğer kişilerle olan iletişimini de, olumlu şekilde etkileyecektir.

Ancak, yaşamdaki tüm zorlukların ve sosyal iletişimin, tek bir burun ameliyatı sonrasında tümüyle çözüleceğini beklemek anlamlı olmaz. Doğallıkdan yana, geriye dönüşümü olmayan cerrahi manevralardan hep uzak duran, hastalarının beklentilerini anlamaya çalışıp, anatomik gerçekleri (cildin yapısı vb.) paylaşan bir uzman hekimim.

Rinoplasti yani burun estetiği ameliyatı konusunu araştıran herkese, bu cerrahi sonrası görünümünün çok başarılı olması için; doktorun ileri cerrahi deneyiminin, rasyonel hasta beklentisinin yanında, cilt ve ciltaltı yapısının çok aşırı ince veya çok aşırı kalın olmamasının da önemini anımsatmak isterim.

Operasyondan hemen sonra

Odanıza geldikten sonra, burun içinde plastik türevi olan, Sizi rahatsız etmeyen silastik destekler (Tampon değildir) olduğu için, burundan nefes alabilirsiniz ama ağızdan nefes almayı unutmayınız. Burun üstünde; kalıp (Metal-Aluminyum), alt ve üstünde de bandaj olacaktır. Size ve refakat edenlere, tarafımdan tavsiyeler, bazı hatırlatmalar yapılacaktır. İlk gün, arasıra küçük gazlı bezi kirletecek çok hafif, sızıntı şeklinde akıntılar normal’dir. Eve döndüğünüzde, burun altındaki gazlı bez konulmasına, çoğu zaman gerek kalmayacaktır.

Baş ağrısı, uzun süren açlık, genellikle genel anesteziden dolayıdır, burun ve çevresi ağrıları da çoğu zaman, hafif derecede olacaktır. 40-45 dakika sonra, meyve suyu, çorba, yoğurt vb. hafif sulu gıda alabilirsiniz. Bulantı, nadir olarak görülebilir. Refakatçinize, gözlerinizin iç kısımlarına, sık aralıklar ile (ilk 2 saat) bir dk. süre ile, soğuk uygulama yapmasını rica edeceğim.

3.5-4 saat sonra (kendinizi iyi hissediyorsanız), eve dönebilirsiniz. Çok nadiren, bazı hastaların hastanede daha uzun ya da bir gece kalmaları gerekebilir. Kullanacağınız ilaçlar (ilk hafta); Antibiyotik, iltihap giderici ve ağrı kesici ve antibiotikli krem olacaktır (belirli bölgeler için). Bu tedaviye, farklı ilaçlar da eklenebilir.

BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI SONRASI

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

 

İlk Hafta – Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası

Hastaneden ayrıldıktan sonra, soğuk uygulamaya, Size belirtilen şekilde 2 gün devam etmelisiniz (Gözaltı, göz çevresi bölgesi; hafif sararma, şişlik ve hafif morluklar olabilir. Her hastaya, gerçekleştirilen operasyona, kişinin sigara vb. geçmiş alışkanlıklarına, kemik yapısına, soğuk uygulamaya göre derecesi değişir).

Burun içi silastik destekler; çok nadir olarak, aşırı burun akıntısı, hapşırma vb. rahatsızlıklara yol açarsa, antialerjik bir ilaç da kullanılması tavsiye edilebilir.

Hapşırma sırasında, ağzınızı açmayı unutmayınız.

Soğuk uygulama dışında, morluk azaltıcı krem vb. ürünleri, doktorunuzun tavsiyeleri ile kullanabilirsiniz.

İlk bir hafta; baş, kalp seviyesinden yukarıda olmalı, öne eğilme hareketinden kaçınmalıdır. İlk birkaç gün; İstirahat, uyku sırasında çift yastık!

Saçlar ve vücut, ayrı yıkama ile banyo/duş yapılabilir (Burun ıslanmamalı!)

Ameliyat sonrası 1. günden itibaren, yemek serbest!

İlk 2-3 hafta, sportif aktiviteden, güneşlenmeden kaçınınız.

İlk 2 hafta (mümkünse), gözlük kullanmayınız. Zorunlu ise, alın bölgesinden bantlanarak kullanılabilir.

Birinci hafta, lens kullanmaktan kaçınınız.

İLK Kontrol; çoğu zaman, 4-7. gün !. (Diğer kontroller ise; genellikle, 2. Hafta, 1.Ay, 3.Ay, 6.Ay, 1.yıl olarak devam edecektir).

Daha Sonra Yapılması Gerekenler – Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası

  • 4-7. günden sonra; Çok daha rahat olacaksınız.., (dışarıya da çıkabilirsiniz) : Yeni burun üstü bandaj ve silastik desteklerin alındığı burun boşlukları ile çok daha rahat olacaksınız. Tuzlu su (Okyanus suyu vb..) spreylerini, burun yıkaması için günde iki kez kullanmaya başlayabilirsiniz. İşe başlamanızda bir sorun olmaz (İşyerinde toz, alerjen maddeler vb. rahatsız edici bir durum yok ise). İlk haftalarda, burun içi şişliklerden/kabuklanmalardan dolayı bazı hastalarda geçici tıkanıklık olabilir.
  • 3. Hafta-1. Ay: Soğuk uygulama önemli! (Günde 2 veya 3 defa, önerilen şekilde) 2. haftadan sonra; Burun üstü bandajları artık gerekmeyecektir. Hafif şişliklerin olduğu bir dönemdir, soğuk uygulama yararlıdır. Burunda şişlikler, görünümü bazen yanıltabilir, sabırlı olmalısınız. Birinci ay sonu, burun görünümü daha belirgindir.
  • 1 Ay- 6 ay: Her geçen ay, şişlikler kayboldukça çok daha olumlu, net, doğal, dinamik, diri burun görünümü ortaya çıkar. 6-7. aylardan sonra, var olan şişliklerin %60-70’i ortadan kaybolur. Burun ucu, ödem/şişliğin daha geç kaybolduğu bölgedir. Burun ucunda hissizlik, uyuşma, sertlik, azalarak kaybolur. İlk aylarda, bazı günler (yatış pozisyonu, hormonal nedenler vb.) burundaki hafif şişlikler, geçici olarak artabilir, endişelenmeyiniz., doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız.
  • Birinci yılda: Burun, dış görünümü ile %99 ihtimalle belirgindir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Psikoloji 

Çoğu hasta için, ameliyat sonrası psikoloji, çok rahatlıkla tolere edilir. Şişliklerin her geçen hafta azalması, kaybolması sorun olmaz. Nadir olarak, ameliyat sonrası ilk günler, burun içi silastik destekler ve burun bandaj nedeni ile burun, normalden fazla kalkık olarak zannedilebilir ancak, ilk hafta içinde silastik desteklerin ve 2. Haftadan itibaren de, burun bandajının tamamen çıkarılması ile, fazla kalkık bir burun olduğu düşünülmez. Yine, ilk haftalardaki geçici şişliklerden dolayı burun deliklerinin de eşit olmadığının düşünülmesi, bazı hastalar için söz konusudur ama, birkaç hafta sonra hastalar burun delikleri/kanatların görünümünü normal olarak değerlendireceklerdir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Psikoloji

İlk aylardaki burun sırtı, burun uç bölgedeki hafif şişliklerin (hatta bu şişlikler nadir de olsa, bazı dönemlerde biraz artabilir, özellikle bazı kadınlarda; hormonal nedenlerden dolayı) etkisi ile, estetik anlamda kendini tam göstermeyen bir burun, bazı hastalarda üzüntüye/kafa karışıklığına neden olabilir. Ameliyat sonrası dönemde sabırlı olmak, doktorunuzun tavsiyelerine uymak, en idealidir.

 

Sağlıklı, mutlu günler dilerim.

Cem Altındağ

www.estetikburun.net

 

Paylaş:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone