Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası - Cem Altındağ - Rinoplasti
227
post-template-default,single,single-post,postid-227,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-11.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası

Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası

Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası

Paylaş:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası! Neden Burun Estetik Operasyonu (Rinoplasti) Yaptırılıyor?

Rinoplasti: Burun şekillendirilmesi anlamına gelen tıbbi (Latin kökenli) bir terimdir. İçeriden/kapalı yaklaşım veya dışarıdan/açık yaklaşım ile, burun iç ve dış yapısına cerrahi yaklaşım mümkündür, çoğu zaman genel anestezi ile bu operasyon gerçekleştirilir. Burnumuz, nefes alırken havayı nemlendirme, ısıtma ve koku alma gibi görevlerinin yanında, yüzün ortasında olduğu için dikkat çekici yapısı da olan karmaşık bir organdır ve her kişide yapısal farklılık gösterir. Doğuş’dan gelen özellikler ya da sonradan geçirilmiş kaza, düşme vb. nedenlerle, burun iç, dış yapısı çok belirgin şekilde olumsuz etkilenebilir. Burun iç kıkırdak ve kemik yapısındaki eğrilikler, sinüs-yumuşak doku sorunları, alerji vb. rahatsızlıklar burun tıkanıklığına neden olabilir. Ayrıca, dış yapıdaki çöküntü, burun ucu düşüklüğü ve eğrilikler de, önemli burun tıkanıklığına yol açabilirler. Göze hoş gelmeyecek derecede bozukluğu olan, yüz ile uyumlu olmayan bir burun için de, sadece estetik amaçla cerrahi düşünülebilir ancak, çoğu hastada fonksiyon bozukluğu (rahat nefes alamama vb.) da görünüm bozukluğu ile birliktedir ve cerrahi, bu duruma göre planlanır. Bazı hastalar, burundan nefes alamamanın farkında değildir, muayene sırasında bu sorun belirlenir. Tıkanıklığa yol açan burun iç-dış yapı ve diğer yüz yapısı, estetik burun ameliyatının planlanmasında önemli noktalardır.

Estetik açıdan; burun sırtında yükseklik-çöküntü-eğrilik, burun ucunda asimetri- yükseklik-düşüklük-eğrilik, burun kanat ve veya deliklerinde asimetri, burun kökünde yükseklik-çöküntü, çok büyük veya küçük burun, kısa-uzun burun, aşırı kalkık burun yapısı vb. olabilir. Ameliyat için başvuran hastalarım, burun yapısından dolayı özgüvenlerinin etkilendiğini, resim çektirirken bile rahat olamadıklarını, kendilerini mutlu, dinamik, genç hissetmek istediklerini belirtmektedirler. Burnun, yüz güzelliğini etkilememesi için, yüzün diğer bölümleri ile uyumlu olması gerekir ve burun estetiği öncesi planlamada, bu uyumun birçok açıdan gözlenebilmesi önemlidir.

 

Burun estetiğindeki kişisel felsefem

Her burun, yüz yapısı farklıdır. Burun estetiği için kişisel düşüncem, Sizi mutlu etmek için yüzünüzü dikkate alarak, doğal, diri (ameliyat olduğu belli olmayan) sorunların giderildiği, nefes alabilen bir burun görünümü ortaya koymaya çalışmak ve yüz estetik bütünlüğünü sağlamaktır. Cerrahi sınırları hiç zorlamamak, koruyucu bir yaklaşım ile hareket etmek ve geriye dönüşümü olmayan cerrahi manevralardan kaçınmak gerekir. İlke olarak, burun içinden veya dışından gerçekleştirilen farklı cerrahi teknikleri, kişinin burun problemlerine göre tercih ediyorum. Hiç şüphesiz, Rinoplasti sonuçlarının başarısının yüksek olmasında, ileri cerrahi deneyim ve cerrahın estetik algısı, hasta beklentilerinin doğru anlaşılması gibi faktörler çok önemli yer tutar. Cerrahın, burun estetiği öncesi, ameliyat ve sonrasına özen göstermesi, belirtilen tavsiyelere de hasta tarafından dikkat edilmesi ile, % 90-95 oranı ile, doğal görünümlü, etkileyici bir burnun yüksek başarısı, hasta memnuniyeti ortaya çıkacaktır.

 

Burun Estetiği Öncesi

Muayene için, ofisinize gelen hastalarınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?    

Hastalarımın büyük çoğunluğu, 18-42 yaş aralığındadır ancak, ciddi burun sorunları olup ameliyat ettiğim, daha ileri yaşlarda hastalarım da bulunmaktadır. Bedensel ve ruhsal olarak sağlıklı, iç dünyasında tutarlı, olumlu, depresif olmayan, aile ilişkileri problemsiz, gerçekçi beklentileri olan bir kişinin, uygun bir aday olacağını söyleyebilirim. Detaylı burun-yüz muayenesi ile birlikte, hastamdan genel durumu ve tıbbi geçmişi ile ilgili bilgi aldıktan sonra, ön değerlendirmem ile bazı bilgileri aktarıyorum. Daha sonra, yüz-burun için, resim ve/veya video görüntü almaktayım. Son değerlendirme öncesi, 3 Boyutlu bilgisayar analizine uygun resimler seçilip alındıktan sonra, beklentileri dikkate alıp, burun estetiği sonrası hedeflenen olası burun görünümü ile (3 boyutlu analiz ve mask teknolojisini kullanarak) görüşünü tekrar alıyorum.

 

Üç Boyutlu bilgisayar analizinin belirgin yararları                                                                                                                             

Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası! Burun Analizi’nin 3-D (Three dimensional) üç boyutlu modellenmesi ve mask uygulaması ile, daha gerçekçi bir yaklaşım sağlanarak burun ve yüz oranlarını, açılarını görüp değerlendirme imkanı olmaktadır. Görüşme sırasında, burun görünümü ile ilgili yanlış bir anlaşılmayı da ortadan kaldırdığını söyleyebilirim. Bu şekilde, beklentilerin gerçekçi olup olmadığı da, daha net olarak belirlenebilmektedir. Ayrıca, burundaki ana sorunun düzeltilmesi ile, diğer burun-yüz yapılarının nasıl etkilendiğini göstermeyi, farklı burun bölgelerine gerekebilecek cerrahi dokunuşları hastalarım ile birlikte değerlendirmeyi de sağladığını belirtmeliyim., kişi, arzuladığı burun bölgesi değişikliğinin diğer bölgeler ile uyumlu olmadığını gördüğü takdirde, neler yapılabileceğini 3 boyutlu ortamda kolayca görebilmektedir.

Yine, son yıllarda geliştirilen 3 boyutlu yazıcı teknolojisini kullanarak, ameliyat öncesi ve/veya analiz sonrasındaki burun ve yüz için mask (kalıp) oluşturulması hasta ile iletişim açısından daha büyük kolaylık sağlamıştır. Mask üzerinde değerlendirme yapmak, daha ayrıntılı soruların yanıtlarını bulabilmek için kolaylık da sağlamaktadır. Mask (Kalıp)’lar, operasyon sırasında da cerrahi açıdan yararlıdır. Ameliyat öncesi burun maskı kullanılması, önceki burun yapısını tüm açılardan anımsayıp değerlendirmeyi, analiz yapılmış, hedeflenen burnun maskı da, daha gerçekçi bir zemin’de, cerrahi aşamaları kontrollü şekilde gerçekleştirmeyi sağlamaktadır.

 

Burun Estetiği Sonrası

Burun Estetiği sonrası dönem de, titizlikle takip edilmesi gereken bir süreç olmalıdır. Ameliyatın bitiminden sonra, belirtilen tavsiyelere uyulması da, sonuç ve konfor açısından yarar sağlayacaktır. Ameliyat sonrası iyileşme dönemi -her geçen hafta ve ay- şişliklerin azalması ile devam eder ve her hastada değişkenlik gösterir.

Burun, ciltaltındaki şişliklerden dolayı ilk haftalarda tam kendini göstermeyebilir, simetrik gözükmeyebilir. Bu dönemde sabırlı olmalı, tavsiyeleri dikkate alıp burnunuza gereken özeni göstermelisiniz.

Ameliyat Başarısı : Başarı, % 90-95 oranındadır. Her cerrahi’de olduğu gibi, estetik burun ameliyatı da riskler içerebilir, komplikasyon adı verilen, istenmeyen sonuçlar (enfeksiyon, kanama, cilde ait/burun içine ait geçici sorunlar vb.), çok nadiren ortaya çıkabilir. Böyle bir durumun kalıcı olması veya anestezi’ye bağlı sorunlar, çok daha nadirdir. Burun estetiği öncesi ve sonrası dönemde, doktorunuzun tavsiyeleri de, başarıyı arttıracak ve komplikasyon ihtimalini çok azaltacaktır.

 

En çok merak edilenler – Opr.Dr. Altındağ’ın yanıtları

Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası! Bu ameliyat ne kadar sürüyor? Nasıl gerçekleştiriyorsunuz? Ameliyat süresi, çoğu zaman 1-2 saat arasında sürer ve genel anestezi’yi tercih ediyorum. Siz, ameliyat süresinde uyuyor olacaksınız.

Aynı gün eve dönebilirmiyim? Çok yüksek ihtimalle, evet.

Tampon var mı? Hayır, silikon benzeri malzemeden yapılmış (silastik), yarımay şeklinde her iki burun boşluğuna konulan, burun içi destekler kullanıyorum, normal şartlarda rahatsızlık vermezler, belli bir süre (2-7 gün arası) sonrasında genellikle ağrısız bir şekilde, birkaç saniye içinde çıkarılırlar.

Kaç gün istirahat gerekli?  5-7 gün istirahatin, çoğu zaman yeterli olacağını söyleyebilirim.

Kaç yıldır burun ameliyatı yapıyorsunuz? 26 yıldır, burun estetiği cerrahisi üzerine çalışıyorum.

Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası! Nasıl bir burun yapmayı düşünüyorsunuz? Sizin beklentilerinizi dikkate alan, sorunun giderildiği, doğal, diri, yüz ile uyumlu, ameliyat olduğu belli olmayacak çok başarılı bir burun için, planlama gerçekleştirilmelidir (Ameliyat öncesi, 3 boyutlu gelişmiş bilgisayar analizini de hastalarım da kullanıyorum).

Paylaş:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone