Burun Estetiği Sonrası Şişlik - Cem Altındağ - Burun Estetiği Cerrahisi
Burun Estetiği Sonrası Şişlik! Burun Estetiği Cerrahisi Uzm. Cem Altındağ Burun estetiği sonrası şişliklerin olması normal mi sorusunu cevaplıyor.
603
post-template-default,single,single-post,postid-603,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-11.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Burun Estetiği Sonrası Şişlik

Burun Estetiği Sonrası Şişlik

Burun Estetiği Sonrası Şişlik

Paylaş:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Burun Estetiği Sonrası Şişlik – Burun Estetiği Ameliyatı (Rinoplasti)

Burun estetiği sonrası şişliklerin olması normal mi? Evet. Ancak, bu durum çok değişkendir (Hastanın genel durumu, burun anatomisi, cilt yapısı, anesteziden kaynaklanan nedenler, ameliyat öncesi hazırlık, daha önce ameliyatın varlığı vb.). Genel olarak, ameliyat sonrası ilk haftada, hastalarımın büyük çoğunluğunun burun ve göz çevresinde gözlemlediğim hafif şişliklerin ve hafif morlukların, 6-8 gün içinde belirgin olarak azalıp kaybolduğunu belirtmeliyim (Burun sırtı: İlk haftalarda giderek azalan şişlikler, her geçen ay daha da kaybolur. Burun ucu: Burun sırtına göre-eğer, açık teknik cerrahi yapılmış ise- biraz daha uzun sürecektir). 3-4 hafta içinde, burun yapısı genel anlamda ortaya çıkacaktır. Bayanlarda, hormonal nedenlerden dolayı, ameliyat sonrası dönemde sürpriz burun şişlikleri de olabilir. Bazı kalın ve hassas cilt yapısında, şişliklerin kaybolması uzun sürebilir.

Şişliklerin çok az oranda olması için, hangi konulara dikkat edilmeli?

Hastanın genel durumunun değerlendirilmesi: Daha önce, geçirilen önemli hastalıklar, sürekli kullanılan ilaçların varlığı

Burun yapısı, cilt-ciltaltı yapısı: Kalın bir deri ve/veya derialtı yağ dokusunun fazlalığı ve/veya kalın kemik varlığı

Ameliyat öncesi dönemde, hastaya hatırlatılacak noktalar/tavsiyeler: Sigara, alkol, aspirin, vitamin, bitkisel içecekler, enerji içecekleri; ameliyat sırasında veya sonrası dönemde kanamaya neden olup, şişliklerin artmasına neden olabilirler.

Anestezi Ekibine, ricalarda bulunulması (kontrollü olarak hipotansiyon sağlanması için): Kontrollü hipotansiyon; burun cerrahisinde çok önemlidir. Anestezi ekibinin de bu konuda deneyimli olması ile operasyon sahası, cerrah için uygun şekilde hazırlanacaktır.

Deneyimli cerrahi yaklaşım: Deneyimli cerrahi, tüm dokulara özen gösterecektir.

Ameliyat sonrasında soğuk uygulama: İlk 3 gün (Doktorunuz tarafından tavsiye edildiği şekilde), ameliyatın hemen sonrasında başlanılmalıdır (göz iç kısımlara, 1/1.5 dk. süre’yi pek geçmeyen tekrarlar). İlk 2-3 saat, çok önemlidir (Hasta refakatçisi tarafından uygulanmalıdır). 2-3. Günler, hafif şişlik ve morlukların biraz arttığı günlerdir. Endişe etmeyiniz. İçinde kırılmış buz parçalarının olduğu, temiz bir poşet uygun olabilir.

İlaç tedavisi, göz çevresi krem (tavsiye edildiği şekilde)

Başın, (ilk 5-7 gün), istirahat ve uykuda kalp seviyesinden yüksek tutulması:

Hapşırma, sürekli öne eğilme, çok ağır eşya kaldırma vb.: Kafa içi basıncını arttıran hareketlerden kaçınılmalıdır.

Burun Estetiği Sonrası Şişlik – Şişlikler uzun sürer ise, ne yapılabilir?

Özel durumlarda, bandaj, ilaç tedavileri (tablet, krem, ciltaltı ilaç enjeksiyon) düşünülebilir. Doktorunuzun bahsettiği ilaçlar hariç, ilaç kullanmamalısınız.

Sağlıklı günler diliyorum.

Saygılarımla

Cem Altındağ

www.estetikburun.net

 

Paylaş:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone