Burun Estetiği ve 3 Boyutlu Bilgisayar Analizi - EstetikBurun.Net
533
post-template-default,single,single-post,postid-533,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-11.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Burun Estetiği ve 3 Boyutlu Bilgisayar Analizi

Burun Estetiği ve 3 Boyutlu Bilgisayar Analizi

Paylaş:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Burun Estetiğinde Son Yenilik! Sadece ‘Burun Estetiği Cerrahisi’ üzerine uzun yıllardır çalışan, güncel ve güvenli teknikleri kullanmakta olan deneyimli  cerrah Dr. Cem Altındağ, burun estetiği alanındaki gelinen son noktayı Estetik Burun okurları için değerlendirdi.

Yüzün orta bölümünde bulunması nedeni ile dikkat çekici olan burun yapımız, tüm yüz karakterini belirler. Burun sırtı, burun ucu, burun kanatları vb. bölgelerdeki sorunlar, ne yazık ki, çok olumsuz olarak dikkati çekebilir veya kişiyi, sert, yorgun veya yaşlanmış gibi de gösterebilir. Güzel bir burun, çoğu zaman yüz ile armoni içerisinde olan, simetrik, dengeli, diri, dinamik bir burun anlamına gelir. Operasyon sonrası, fonksiyonu ve kişinin burun beklentisini de dikkate alarak, yüzün diğer kısımları ile uyumlu, doğal görünüm oluşturulması ve yüz’de cerrahi girişimin farkına varılmaması, ideal hedef olmalıdır. Burun Estetiği Cerrahisi (Rinoplasti), estetik sorunlar ve/veya burun tıkanıklığı nedeni ile gerçekleştirilir. Geçmişi çok eskiye dayanan burun estetiği cerrahisi, modern anlamda 1880’lerden itibaren uygulanmaya başlanmıştır. Artan eğitim seviyesi, genel anestezi ile ilgili gelişmeler ve kişilerin dış görünüme verdikleri önemin artması ile, son yıllarda en çok gerçekleştirilen estetik operasyonlardan biridir.

Burun Estetiğinde Son Yenilik! 3 Boyutlu bilgisayar görüntüleme sistemi yardımı ile yapılan analizler, hasta ve cerrah arasındaki iletişim açısından çok yararlı olmaktadır, Gelişen teknoloji ile, 3-D (Three Dimensional)- Üç Boyutlu Yazıcı yardımı ile de oluşturulan burun-yüz maskları (kalıp), operasyon öncesi ve sırasında teknik ve görsel olarak da bu yararı arttırmaktadır.

Neden Burun Estetik Operasyonu (Rinoplasti) Yaptırılıyor?

Rinoplasti: Burun şekillendirilmesi anlamına gelen tıbbi (Latin kökenli) bir terimdir. İçeriden/kapalı yaklaşım veya dışarıdan/açık yaklaşım ile, burun iç ve dış yapısına cerrahi yaklaşım mümkündür, çoğu zaman genel anestezi ile bu operasyon gerçekleştirilir. Burnumuz, nefes alırken havayı nemlendirme, ısıtma ve koku alma gibi görevlerinin yanında, yüzün ortasında olduğu için dikkat çekici yapısı da olan karmaşık bir organdır ve her kişide yapısal farklılık gösterir. Doğuş’dan gelen özellikler ya da sonradan geçirilmiş kaza, düşme vb. nedenlerle, burun iç, dış yapısı çok belirgin şekilde olumsuz etkilenebilir. Burun iç kıkırdak ve kemik yapısındaki eğrilikler, sinüs-yumuşak doku sorunları, alerji vb. rahatsızlıklar burun tıkanıklığına neden olabilir. Ayrıca, dış yapıdaki çöküntü, burun ucu düşüklüğü ve eğrilikler de, önemli burun tıkanıklığına yol açabilirler. Göze hoş gelmeyecek derecede bozukluğu olan, yüz ile uyumlu olmayan bir burun için de, sadece estetik amaçla cerrahi düşünülebilir ancak, çoğu hastada fonksiyon bozukluğu (rahat nefes alamama vb.) da görünüm bozukluğu ile birliktedir ve cerrahi, bu duruma göre planlanır. Bazı hastalar, burundan nefes alamamanın farkında değildir, muayene sırasında bu sorun belirlenir. Tıkanıklığa yol açan burun iç-dış yapı ve diğer yüz yapısı, estetik burun ameliyatının planlanmasında önemli noktalardır.

Burun Estetiğinde Son Yenilik! Estetik açıdan; burun sırtında yükseklik-çöküntü-eğrilik, burun ucunda asimetri- yükseklik-düşüklük-eğrilik, burun kanat ve veya deliklerinde asimetri, burun kökünde yükseklik-çöküntü, çok büyük veya küçük burun, kısa-uzun burun, aşırı kalkık burun yapısı vb. olabilir. Ameliyat için başvuran hastalarım, burun yapısından dolayı özgüvenlerinin etkilendiğini, resim çektirirken bile rahat olamadıklarını, kendilerini mutlu, dinamik, genç hissetmek istediklerini belirtmektedirler. Burnun, yüz güzelliğini etkilememesi için, yüzün diğer bölümleri ile uyumlu olması gerekir ve bu operasyon öncesi planlamada, bu uyumun pekçok açıdan gözlenebilmesi önemlidir.

Dr. Altındağ olarak, burun estetiğindeki felsefeniz nedir?

Her burun, yüz yapısı farklıdır. Burun estetiği için kişisel düşüncem, Sizi mutlu etmek için yüzünüzü dikkate alarak, doğal, diri (ameliyat olduğu belli olmayan) sorunların giderildiği, nefes alabilen bir burun görünümü ortaya koymaya çalışmak ve yüz estetik bütünlüğünü sağlamaktır. Cerrahi sınırları hiç zorlamamak, koruyucu bir yaklaşım ile hareket etmek ve geriye dönüşümü olmayan cerrahi manevralardan kaçınmak gerekir. İlke olarak, burun içinden veya dışından gerçekleştirilen farklı cerrahi teknikleri, kişinin burun problemlerine göre tercih ediyorum. Hiç şüphesiz, Rinoplasti sonuçlarının başarısının yüksek olmasında, ileri cerrahi deneyim ve cerrahın estetik algısı, hasta beklentilerinin doğru anlaşılması gibi faktörler çok önemli yer tutar. Cerrahın, ameliyat öncesi ameliyat ve sonrasına özen göstermesi, belirtilen tavsiyelere de hasta tarafından dikkat edilmesi ile, % 90-95 oranı ile, doğal görünümlü, etkileyici bir burnun yüksek başarısı, hasta memnuniyeti ortaya çıkacaktır.

Muayene için, ofisinize gelen hastalarınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?     

Hastalarımın büyük çoğunluğu, 18-42 yaş aralığındadır ancak, ciddi sorunları olup ameliyat ettiğim, daha ileri yaşlarda hastalarım da bulunmaktadır. Bedensel ve ruhsal olarak sağlıklı, iç dünyasında tutarlı, olumlu, depresif olmayan, aile ilişkileri problemsiz, gerçekçi beklentileri olan bir kişinin, uygun bir aday olacağını söyleyebilirim. Detaylı burun-yüz muayenesi ile birlikte, hastamdan genel durumu ve tıbbi geçmişi ile ilgili bilgi aldıktan sonra, ön değerlendirmem ile bazı bilgileri aktarıyorum. Daha sonra, yüz-burun için, resim ve/veya video görüntü almaktayım. Son değerlendirme öncesi, 3 Boyutlu bilgisayar analizine uygun resimler seçilip alındıktan sonra, hastamın beklentilerini dikkate alıp, ameliyat sonrası hedeflenen olası burun görünümü ile (3 boyutlu analiz ve mask teknolojisini kullanarak) görüşünü tekrar alıyorum.

Üç Boyutlu bilgisayar analizinin en belirgin yararları nedir?                              

Bilgisayar simulasyon-analiz veya mask (kalıp) üzerinde birlikte değerlendirme yapma imkanı.

Burun Analizi’nin 3-D (Three dimensional) üç boyutlu modellenmesi ve mask uygulaması ile, daha gerçekçi bir yaklaşım sağlanarak burun ve yüz oranlarını, açılarını görüp değerlendirme imkanı olmaktadır. Görüşme sırasında, burun görünümü ile ilgili yanlış bir anlaşılmayı da ortadan kaldırdığını söyleyebilirim. Bu şekilde, beklentilerin gerçekçi olup olmadığı da, daha net olarak belirlenebilmektedir. Ayrıca, burundaki ana sorunun düzeltilmesi ile, diğer burun-yüz yapılarının nasıl etkilendiğini göstermeyi, farklı burun bölgelerine gerekebilecek cerrahi dokunuşları hastalarım ile birlikte değerlendirmeyi de sağladığını belirtmeliyim., kişi, arzuladığı burun bölgesi değişikliğinin diğer bölgeler ile uyumlu olmadığını gördüğü takdirde, neler yapılabileceğini 3 boyutlu ortamda kolayca görebilmektedir.

Burun Estetiğinde Son Yenilik! Yine, son yıllarda geliştirilen 3 boyutlu yazıcı teknolojisini kullanarak, ameliyat öncesi ve/veya analiz sonrasındaki burun ve yüz için mask (kalıp) oluşturulması hasta ile iletişim açısından daha büyük kolaylık sağlamıştır. Mask üzerinde değerlendirme yapmak, daha ayrıntılı soruların yanıtlarını bulabilmek için kolaylık da sağlamaktadır. Mask (Kalıp)’lar, operasyon sırasında da cerrahi açıdan yararlıdır. Ameliyat öncesi burun maskı kullanılması, önceki burun yapısını tüm açılardan anımsayıp değerlendirmeyi, analiz yapılmış, hedeflenen burnun maskı da, daha gerçekçi bir zemin’de, cerrahi aşamaları kontrollü şekilde gerçekleştirmeyi sağlamaktadır.

Burun Estetiğinde Son Yenilik

Op.Dr. Cem ALTINDAĞ hakkında: Sadece ‘Burun Estetiği Cerrahisi’ üzerine uzun yıllardır çalışan, güncel ve güvenli teknikleri kullanmakta olan deneyimli bir cerrahtır. Dr. Altındağ, yirmi yıldan fazla süre içinde, önemli sayıda burun estetiği ameliyatı gerçekleştirmiştir. 1989 yılında İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesinden mezun olmuş, Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun cerrahisi uzmanlık için eğitimini, Beyoğlu Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tamamlamıştır (1990-94). İngiltere, Londra’da, Royal National ENT, Guy’s ve Levisham Hospital’da, (burun estetik ve fonksiyonel cerrahisi üzerine) on beş ay, gözlemci uzman olarak bulunmuştur (2001-02). 1999 yılından bu yana, İstanbul’da görev yapmaktadır. Estetik ve fonksiyonel burun cerrahisi konusunda pek çok ulusal/uluslararası seminer ve toplantılara katılmıştır.

Paylaş:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone