Burun Eti - Geniz Eti - Burun Sinüs Polipleri - Konka Büyümesi
Burun Eti! Burun boşluğu ya da geniz bölgesindeki bir yumuşak dokuyu tanımlar. Geniz eti, geniz bölgesi yumuşak dokusu için daha çok ifade edilir.
652
post-template-default,single,single-post,postid-652,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-11.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Burun Eti

Burun Eti

Burun Eti

Paylaş:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Burun eti! Burun Eti için ameliyat oldu… Geniz Etinden parça aldılar… Çok yaygın olarak kullanılan bu terimler, burun boşluğu ya da geniz bölgesindeki bir yumuşak dokuyu tanımlar. Geniz eti, geniz bölgesi (burnumuzun en arkası, arka duvarın olduğu bölge) yumuşak dokusu için daha çok ifade edilir. Burunda et oluşumunun çocuklarda ve erişkinlerde farklı nedenleri vardır. Çocuklarda burun eti denildiği zaman, genellikle geniz eti anlamına gelir (Nadiren, polip adı verilen burun-sinüsleri etkileyen yumuşak dokularda olabilir ya da çok düşük bir ihtimalle iyi huylu veya kötü huylu tümörler söz konusu olabilir). Erişkinlerde ise, bir hastadan bahsedilerek burun eti denildiği zaman; Çoğu kez burun-sinüs polipleri veya konka adı verilen burun yan duvarındaki yumuşak dokuların (daha çok, alt konka) normalden fazla büyümesi söz konusudur. Nadir olarak da, farklı iyi huylu veya kötü huylu olabilecek tümör kaynaklı dokular da burun eti olarak hastalar tarafından ifade edilebilir.

Geniz Eti
Normal şartlarda, geniz etindeki lenf dokusu, 7-8 yaşlarından itibaren her geçen yıl küçülerek kaybolur. 2 yaşından yukarı çocuklarda ve genç erişkinlerde bile, şikayet nedeni olarak görülebilirse de, özellikle 3-8 yaşları arasında büyüyerek, çocuklarda rahatsızlığa neden olabilir. Geniz bölgesindeki bu kitle, horlama, burun tıkanıklığı, orta kulak sorunları, tekrarlayan veya sürekli geniz arkasına akıntı, kronik sinüzit vb. rahatsızlıkların kaynağı olabilir.
Genellikle, endoskopik muayene (burun içinden kamera ile görüntüleme), muayene edilemeyen küçük çocuklarda da radyolojik olarak boyutları tespit edilebilir. Takip edilmesi veya cerrahi olarak alınması gerekebilir. Bazı durumlarda, geniz etine yönelik biopsi gerekebilir. Sonuca göre hareket etmek, en idealidir.

Burun-Sinüs Polipleri
Polip adı verilen; ortaya çıkış nedeni tam olarak bilinemeyen ( enflamasyon, damarsal kaynaklı dengesizlik veya burun –sinüs epitel zedelenmesi vb.) bu çok farklı ve karmaşık doku, sinüs veya burun içi mukozadan çıkıp, büyüyerek geniz bölgesine, arkaya doğru uzanabilir, burun boşluğu sinüsleri doldurabilir hatta burun deliğinden dahi görülebilir. Çok nadir olarak, polip/polipler dışarıya doğru da sarkabilir. Farklı polip türleri vardır ve bazıları ilaç tedavisine duyarlıdırlar. Yaygın şekildeki (ileri derece) burun-sinüs poliplerinde, ilaç tedavisi ve/veya cerrahi sonrası, tekrarlama oranı çok daha yüksektir. Tek başına olan veya küçük poliplerde tekrarlama oranı düşüktür. Polip ile bazı tümörler karışabilir, biopsi yapılması gerekir.

Konka Büyümesi (Hipertrofisi)
Burun deliği girişinden sonra, dışyan kısım-burun duvarında, bazen ayna yardımı ile de görülebilen dokudur. Diğer burun boşluğundaki kemik- kıkırdak eğriliği, kronik burun iltihabı vb. nedenler ile, alt konka; tek ya da iki taraflı olarak büyüyebilir. Burun tıkanıklığı ana şikayet olarak görülür. İlaç tedavisi veya kemik eğriliği düzeltilmesi sırasında cerrahi yaklaşım gibi seçenekler düşünülebilir. Tekrarlaması görülebilir ve ilave cerrahi girişimler gerekebilir.

Burun-sinüs, Geniz Bölgesi Tümörleri
Tümör cinsi, boyutu ve bulunduğu bölge, hastanın yaşı, genel durumuna göre, tedavileri değişken olacaktır.

Sağlıklı günler dilerim.
Cem Altındağ

 

 

Paylaş:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone