Burun Kemiği Eğriliği - Kemik Eğriliği - Burun Ameliyatı
Burun Kemiği Eğriliği! Doğuştan (genetik), doğum sırasında veya sonrasındaki buruna gelen travma vb. nedenler ile oluşan kemik eğriliği.
655
post-template-default,single,single-post,postid-655,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-11.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Burun Kemiği Eğriliği

Burun Kemiği Eğriliği

Burun Kemiği Eğriliği

Paylaş:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Burun Kemiği Eğriliği! Doğuştan (genetik), doğum sırasında veya sonrasındaki buruna gelen travma vb. nedenler ile oluşan kemik eğriliği “Burun kemiği veya eğriliği” derken neyi anlatmaya çalışıyoruz? Burnumuzun yaklaşık 1/3’ünü oluşturan üst burun sırtı bölümünü? Veya, burun estetiği ameliyatı sırasında, çoğu zaman “kesme” işlemi uygulanan üst ve yan burun kemiği bölgeleri mi? Ya da, burun içi orta bölüm (Burun Septum’u: Lat. : Septum: Bölüm demektir)’de, arka ve taban kısımda olan kemik bölümü eğriliği mi?

Burun Estetiği ve Burun sırtındaki Burun kemiği
Burnumuzun dış bölümünde, estetik açıdan bazen rahatsız da edebilen bölgedir., bir çift uzunlamasına kemik, burun kökünün biraz yukarısından başlayıp, aşağıda burun kıkırdak yapı ile birleşir. Üstte alın kemiği, yanlarda da üstçene kemiği ile birleşir. Dış burun görünümdeki burun kemik yapısında, geniş, dar, kemerli (yüksek), eğri vb. sorunlardan bir veya birkaçı olabilir. Bu bölgedeki burun kökü (Nazion, Burun-Radix) diye bilinen çukurluğun da durumu, burun sırtını değerlendirmede önemlidir.

Planlama, 3-Boyutlu analiz vb. hazırlık sonrasında, çoğunlukla özel tasarlanmış aletler ile operasyon sırasında manuel, elektrikli veya ultrasonik törpüleme ile burun kemiğindeki sorunlar giderilir. Kişisel düşüncem, elektrikli /ultrasonik törpüleme/kesme aygıtlarının, manuel törpülemeye göre avantajlı olmadığıdır. Bunun yanında, dezavantajları vardır ve kullanımları sırasında bazı komplikasyon denilen, istenmeyen yan sonuçlar da oluşturabilirler (Çok nadiren, özel durumlarda kullanılmaları gerekir). Bazen ileri derecede kemerli burun sırtında uygun çok ince keskiler de törpüleme sırasında kullanılabilir., ideal ve hastanın beklentilerine uygun burun sırtı kemik bölümü oluşturulur. Doğal olarak, burun sırtı kıkırdak bölümü ile uyumlu, dengeli olması gerekmektedir.

Burun kemiğine ve yan komşu bölgelere kırma mı? Kesme işlemi mi?
Burun kemiği ve yan bölgelere gerçekleştirilen işlemler, estetik ve/veya fonksiyonel amaçlı olabilir. Burun sırtındaki alınmış yükseklik sonrası oluşan açıklığı kapatmak, burun kemiği eğriliği olan bir yapıyı düzeltmek veya sadece burun yan bölgeleri daraltma amacı ile de, burun kemiği ve yan bölgelere kesme işlemleri (Osteotomi) gerçekleştirilir. “Kırma” doğru bir terim değildir. Yapılan işlemler, “Kesme”dir. Ameliyathanede, kimse sizin burnunuzu kırmıyor (sadece “kesme” yapıyoruz) endişelenmeyin.

Burun İçi; Burun Kemiği Eğriliği mi?
Burun kemiği eğriliği (burun içindeki), tek başına veya burun estetiği ameliyatı ile birlikte düşünülebilir. Burun orta bölüm (yani, burun boşlukları arası)’deki eğrilikler, kıkırdak ve/veya kemik kaynaklı olabilir. Çoğu zaman genel anestezi altında (nadir olarak, bölgesel/sedasyon anestezi düşünülebilir) burun kemiği eğriliği için operasyon gerçekleştirilir. Bazen de, burun içi eğriliğin burun estetiği ile birlikte yapılması zorunlu olabilir.

Sağlıklı günler dilerim.
Opr.Dr. Cem Altındağ

Paylaş:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone