Burun Küçültme - Burun Küçültme Öncesi - Opt. Dr. Cem Altındağ
Burun Küçültme! Burun Estetiği için Muayene ve Planlama, Burun Küçültme Öncesi Planlama, Geniş Burun, Burun Küçültme: Ameliyat sonrası.
684
post-template-default,single,single-post,postid-684,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-11.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Burun Küçültme

Burun Küçültme

Burun Küçültme

Paylaş:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Burun Küçültme! (Ama, küçültmenin de bir sınırı olmalı…) Büyük veya uzun ya da geniş burun yapıları. Burun küçültme’yi gerektiren bir rahatsızlığınız var mı?

Burun Estetiği için Muayene ve Planlama
Öncelikle, ayrıntılı bir burun iç ve dış muayenesi olmalısınız. Yüz-Burun birlikte değerlendirilmelidir. Gerçekten büyük, uzun veya geniş bir burun mu? Diğer farklı nedenlerden dolayı, böyle mi gözüküyor, hissediliyor? Büyüklük veya uzunlukla birlikte, burun sırtında büyüklük ve burun ucu düşüklüğü de bulunabilir.

Burun Küçültme Öncesi Planlama
Burun sırtı, burun ucu, burun delik ve kanat yapısını, burun farklı bölgelerindeki cilt/ciltaltı yapısını kontrol edip, alınan resimler veya video, 3 Boyutlu bilgisayar analiz- Mask (Kalıp) uygulaması kullanılarak olası/hedeflenen burun görünümü belirlenmeye çalışılır. Ancak, burun küçültme’nin uygulandığı bir burun estetiği ameliyatı sırasında, aşağıdaki nedenler cerrahi sınırlamalara neden olur; 1.Estetik nedenler (çok küçültülmüş burun: yüz ile uyumlu olmayabilir), 2.Fonksiyonel nedenler (çok küçültülmüş burun: nefes almada sorun doğabilir), 3. Cilt-Ciltaltı-Yapısal nedenler (kalın derili bir hastada çok küçültülmüş burun: burun ucu kıkırdak yapısında deformiteler oluşabilir, oluşturulan yeni burun şekli, kendini net olarak göstermeyebilir).

Planlama sırasında, ameliyat sonrası cilt ciltaltı yapı farklılıkları nedeni ile, iyileşmenin standart olmadığını, kalın ciltli hastalarda şişliklerin kaybolmasının normalden biraz fazla da süreceğini belirtiyorum. Ameliyat öncesi, bazı endişeleri dikkate alıp soruları yanıtlandırmak isterim (en çok merak edilenler: küçüldükten sonra nasıl bir burun olacak? Yakışacak mı? Bazı noktalar büyük mü kalacak?)..

Uzun Burun Nasıl Küçük Gösterilir? Nasıl Küçülür? Veya Nasıl Kısaltılır?
Burun sırtı ve burun ucu uzunluğu? Hangisi? Ya da, birlikte mi? Birçok teknik mümkün..(burun planlaması sonrası karar verilir); Kıkırdak dokuların sınırlı şekilde alınması ve/veya özel dikiş teknikleri ile yada bazı kıkırdak yapıların birbiri üstüne kaydırılması ile (sliding) kısaltma, küçültme gerçekleştirilebilir. Ameliyat sırasında, geriye dönüşümü olan dikiş teknikleri/manevraları tercih etmek en idealidir. Büyük, uzun burnu görece küçük, kısa göstermek için, burun kökü (burun alın açısı) ve burun dudak yan açısının da değerlendirilmesi ve gerekirse, bu bölgelerin açısının değiştirilmesi gerekebilir. Hem burun dışında, hem de burun içinde eğrilik olabilir ve şikayetler (Burun tıkanıklığı, baş ağrısı, geniz arkasına akıntı vb. rahatsızlıklar) oluşturabilir. Burun ucunun da düşük olabildiği bazı burunlarda, ileri seviyede burun içinde kemik eğriliği de olabilir. Septum denilen orta bölümün, tamamen yeniden şekillendirilmesi gerekebilir.

Geniş Burun
Burun sırtı, burun ucu, burun delik/kanatlarında mı genişlik var? Tüm bölgelerin dengeli şekilde daraltılması, küçültülmesi gerekecektir. Burun sırtı küçültülmesi, geniş burunlarda, kemik yapının nazikçe törpülenmesi ve yan kemiklere özel kesme işlemi yapılarak, küçültme/daraltmanın gerçekleştirilmesidir.

Burun Küçültme: Ameliyat sonrası
Uzun burun, geniş veya büyük burun sahibi olup, burun küçültme ameliyatı olan hastalarda (dengeli, uyumlu bir cerrahi sonrasında) ayrı bir tavsiyeye gerek kalmayacaktır. Ancak, kalın deriye sahip olan bazı hastalar için bazı ek/özel öneriler olacaktır.

Sağlıklı günler diliyorum.
Cem Altındağ

 

Paylaş:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone