Burun Şekilleri - Farklı Burun Tipleri ve Burun Ameliyatı
Burun Şekilleri Kadın için veya Burun Şekilleri Erkek, En Güzel Burun Modelleri, Burun Tipleri ve Sınıflandırma, Farklı Burun Tipleri.
661
post-template-default,single,single-post,postid-661,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-11.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Burun Şekilleri-Tipleri

Burun Şekilleri

Burun Şekilleri-Tipleri

Paylaş:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Burun Şekilleri -Tipleri: Yüzünüz ile -yeni burun- nasıl belirlenecek?

Burnunuz ve Siz: Bazı günler, Metro gibi kalabalık yerlerde birbirinden farklı yüzlerce burun gördüğümde, itiraf etmeliyim ki; karşılaştığım burun yapılarının, karakterlerine yansıyıp yansımadığını, doğuştan mı? veya sonraki bir nedene mi bağlı olduğunu merak eder, içimden tahminler yaparım. Örneğin; “Arkadaşlarına sürekli birşeyler anlatan bu neşeli üniversite öğrencisi genç, aynada yüzüne bakarken, önce hangi noktaya bakıyor?” ya da, “Herkese tepeden bakan, soğuk görünümlü, sinirli bir hanımefendi., burnu farklı olsaydı, böyle mi olurdu?” gibi…

Ayrıca, çok dikkat çekici ve yüzle hiçbir şekilde uyumlu olmadığını düşündüğüm burunları da, hayali olarak ameliyat etmeye başlarım… Önce, burun estetiği için planlamayı zihnimde hemen bitiririm.., nasıl bir teknik seçeyim? sonra başlarım.. Aklıma da takılır: Öncesinde ve Rinoplasti (Burun Estetiği Ameliyatı) sonrası da uyumlu bir hasta olurmuydu acaba? İneceğim istasyona, vagondan çıkana kadar, birkaç ameliyatı bitirmiş olurum, bir sorun da çıkmadı, çok şükür.:)

 

Burun Şekilleri: Neden çok farklı?
Bazı yeni araştırmalar da var, sadece genetik özellikler veya doğum sırası veya sonrasında çarpma, düşme vb. travma, evrimsel gelişimin yanında, iklim şartlarının da burun şekli üzerinde rol oynayabileceğini göstermekte. Facebook resmi sayfamda, paylaşıp bahsetmiştim (3 Ağustos 2017); “Genler, burun şeklini etkiliyor mu? Evet. Hatta, hangi genin burnun hangi bölgeleri ile bağlantılı olduğu, geçen yıl bir araştırmada ortaya konulmuş. (https://kurious.ku.edu.tr/…/ha…/burun-bicimi-genleri-bulundu).

Peki, iklim şartları da burun şeklini etkileyebilir mi? Olabilir… (https://www.google.com.tr/…/iklim-burnumuzun-seklini-d…/amp/). Ancak, doğum sırasında ve sonrası dönemlerdeki çarpma, düşme vb. nedenler, burun içi bir sorunun (yaygın burun polipleri) baskı yapması, sistemik rahatsızlıklar, yaşlanma da, burun şeklini etkileyecektir. Bu arada, dünyadan bir rekor bahsedeyim. Acaba, şu an en uzun burunlu kişi kim? (http://www.guinnessworldrecords.com/…/longest-nose-on-a-liv…)’’.

 

Burun Şekilleri Kadın İçin veya Burun Şekilleri Erkek İçin Olsun, Karakter Analizi İle de Bağlantılı, Sınıflandırmalar Yapılmış!
19 farklı burun yapısına göre karakter analizi yapmaya çalışılmış buradan bakabilirsiniz  ya da, bir diğeri ise burada. Bu açıklamalar, Uzakdoğu/Çin geleneksel kültürü (yüz okuma/yüz falı) kaynaklı görüşler ki, katıldığımı söyleyemem.

Bir çalışmaya göre, 14 farklı burun yapısı var. New York Üniversitesinden ise, bilimsel çalışma, “mükemmel” burun için. (burun açısından bahseder)

Facebook resmi hesabımda, burun- dudak yan açı ile ilgili kişisel görüşümü paylaşmıştım; (12 Temmuz 2017) “Burun ucu kalkıklığı ve Açı? Burun-dudak ideal yan açısı için kişisel düşüncem, kadınlarda: 95-110 derece, erkeklerde: 90-100 derece aralığıdır. Hastalarımın, operasyon öncesi beklentilerini dikkate alarak, burun sırtı ve diğer bölgeleri ile uyumlu olacak, planlanan bir açıyı gerçekleştiririm (Genç Meslektaşlarıma tavsiyem: Kişinin boyu da, önemli bir konudur)”.

 

En Güzel Burun Modelleri
Ünlü kadınların burun modellerini görmek isterseniz, bu linkteki resimler, tam size göre. Hasta beklentilerini anlamaya çalışırken, beğenilen bir burun resmini doktora göstermenin bazı yararları olabilir ancak, model olarak gösterilen burnun aynısının yapılamayacağını (hepimizin yüz yapısı, burun derisi yapısı farklıdır) ve nasıl bir olası burun yapısının hastaya düşünülebileceği konuşulmalıdır. Aynı burnu gerçekleştirsek bile, Sizin yüzünüzde hiç uyumlu gözükmeyebilir ama, dikkate alınacaktır, tabii.

 

Burun Tipleri ve Sınıflandırma
Burun tipleri konusunda, birçok medikal sitede de; uzun, semer, düşük uçlu, büyük burun vb. resimli örnekler verildiğini gözlemliyorum. Ancak, tam kategorize etmek mümkün değil, birçok burun yapısını da dikkate almamak anlamına gelebilir. Aslında bana göre, çok pratik olarak burun tiplerini (şekillerini) sınıflayabiliriz;
Burun sırtı sorunları (Uzun, kısa, geniş, ince, dar, eğri, kemerli, semer burunlar vb.)
Burun ucu sorunları (düşük, kalkık, sivri, uzun, geniş, etli, eğri, ikili burun vb.)
Burun deliği/kanadı sorunları (geniş, dar, basık, asimetrik, kalın kanatlı vb.)
Birçok burunda da, birden fazla bölge sorunludur. Yüz ve deri yapısı da, burnu daha olumsuz/biçimsiz gösterebilir.

 

Burun Estetiği Ameliyatı (Rinoplasti) ve Farklı Burun Tipleri, Ne Yapılabilir? (örnekler)

 • Uzun burun: Eğer burun sırtı uzunluğu var ise, uzun olan kıkırdak bölümlerin sınırlı bir kısmı çıkarılıp, uzunluk azaltılabilir.
 • Kısa burun: Burun içinden alınıp hazırlanacak kıkırdak parçaların, burun ön-üst kısımda özel dikişler kullanarak sabitlenmesi ile, kısalık düzeltilebilir.
 • Kemerli Burun: Burun sırtındaki kemik ve/veya kıkırdak bölüm traşlanarak (keski/törpü gibi manuel kullanılan aletler veya elektrikli-ultrasonografik aygıtlar ile) , kemerli burun yapısı düzeltilebilir.
 • Burun Ucu düşüklüğü: Kıkırdaklar arasına konacak yeni kıkırdak destek parça ve/veya özel dikiş teknikleri vb. yöntemler ile düşüklük giderilip uygun bir burun dudak yan açısı sağlanabilir.

Burun Deliği Asimetrisi

 • Hassas şekilde davranıp, tüm operasyon aşamalarını bitirdikten sonra, burun deliğinde asimetrik görünüm düzelmemiş ise, sınırlı doku çıkarılması ve/veya özel dikişler ile asimetri düzeltilebilir..
 • Herkesin burun yapısı ÖZGÜNDÜR! Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Tekniklere fazla girmeden, burada nokta koymak ve muayene sırasında detaylı bilgiyi vermek, ideal olanıdır.
 • Muayene/Bilgilenme
 • Hasta Beklentilerinin Anlaşılması
 • Uygun bir Aday mı?
 • Planlama/Analiz
 • Operasyon Hazırlığı

Burnunuz ile ilgili tüm sorularınız için, 0212 270 2122 ( Nişantaşı-Ofis), www.estetikburun.net veya resmi sosyal medya hesaplarımdan (facebook: Op.Dr.CemAltindag, İnst.; drcemaltindag) ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı günler diliyorum. Sevgiyle kalın
Cem Altındağ

 

 

Paylaş:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone