burun estetik estetik burun dikkat edilmesi gerekenler edebiyat dr cem altindag burun estetiği uzmanı cem altindag
1040
post-template-default,single,single-post,postid-1040,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-11.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Kayıp bir ‘Burun’

Burun_Estetigi_Estetik_Burun_DrcemAltindag

Kayıp bir ‘Burun’

Paylaş:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

 

Estetik_burun_edebiyat_drcemaltindag

N.V. Gogol..

‘Burun estetik; estetik burun ve edebiyat’ bağlantılı yazımı, umarım beğenirsiniz..

 

Dr. Cem Altındağ

 

Burun Estetiği Edebiyat
Burun Estetiği, bilim ve sanatı barındıran bir cerrahi girişim.. Deneyimli ellerde, çok yüksek hasta memnuniyet oranlarının ortaya çıktığını söylemek mümkün. Burun, dış yapısı itibari ile, çok dikkat çeken bir organ. Cilt yapısı ve diğer faktörler, bu belirginliği daha da arttırabilir.

Her burun kendine özgüdür. Estetik-görsel açıdan, burun sırtı yüksekliği (kemer burun) en çok karşılaşılan sorundur. Burun tiplerini 3’e ayırarak bahsetmeyi uygun buluyorum;
Burun sırtı sorunları: Yükseklik-çöküntü-genişlik-eğrilik-aşırı darlık vb.
Burun ucu sorunları: Asimetri- yükseklik-düşüklük-kalınlık-eğrilik-sivrilik vb.
Burun kanat ve veya delik sorunları: Asimetri, kalınlık, genişlik vb.

Birçok hastada, birden çok bölgede estetik sorunlar bulunur ve aynı anda, bu sorunların cerrahi olarak düzeltilmesi mantıklıdır (Burun kökünde yükseklik-çöküntü, çok büyük veya küçük burun, kısa-basık–uzun burun, aşırı kalkık burun yapısı vb. birçok farklı burun yapısı olabilir).
Görüşme için başvuran hastalarımın birçoğu, burun yapısından dolayı özgüvenlerinin etkilendiğini, resim çektirirken, devamı..

Hem estetik olarak güzel sanatlarda, hem de edebiyat içinde örnekleri olan burun konulu eserler vardır ve bunlardan birini paylaşmak istiyorum,

Edebiyat- Bir Klasik: ‘Burun’
N. V. Gogol, 19. Yüzyıl Rus yazarlarından..
Gogol, 1833’te yazmaya başlamış, ‘Burun’u.. 1835’te bitirdikten sonra “Moskovski Nablüdatel” dergisine gönderiyor ancak red yanıtını almış. Sonra, ‘’Savremennik” dergisinde yayımlanmış (1836).
43 yaşında ölen yazar’ın eserleri: Dikanka toplantıları, Dava, Taras Bulba, Ölü Canlar, Müfettiş, Bir Delinin Hatıra Defteri, Burun, Portre, Palto gibi klasik olmuş hikayeler, roman vb. bulunmakta..

Burun’dan..
Kitabın ilk cümleleri..; ‘P. Ossipovna, bugün kahve istemiyorum.’ dedi. ‘Onun yerine sıcak ekmek ve soğan yiyeceğim.’ Sofraya oturdu, iki soğanı kesip dilimlere ayırdı, somunu ikiye bölüp üstüne tuz ekti. Birdenbire gördüğü beyaz şey onu şaşkına çevirdi: Bir burun! Gözlerine inanamıyordu -bir burun, evet yanlış değil bir burun! Üstelik de tanıdık bir burun!
Dehşet içinde kalmıştı.. Ama bu dehşet, karısının duyduğu tiksintiyle kıyaslanabilecek gibi değildi: “Seni canavar! Kimin burnunu kestin?!” diye haykırdı karısı öfkeyle. “Seni derbeder sarhoş! İnsanları tıraş ederken burunlarını o kadar sert çekiyormuşsun ki koparıyormuşsun!”
Gerçeküstü bir hikaye olarak sevilmiş bu eğlenceli kısa eserin son cümlelerinden; “Unutmamalıyız ki dünyamız sıra dışı olayların yaşandığı bir yerdir. Bunlar öyle olaylardır ki, bazen tamamen ihtimal dışında oldukları düşünülür.” diyor Gogol.

 

Ünlü Rus besteci Shostakovich’in de, sahneye uyarladığı opera eseridir, aynı zamanda..
https://youtu.be/DcmXFnApUwM

 

Okumanızı ve izlemenizi tavsiye ediyorum..
Sevgiyle kalın..

Cem Altındağ
www.estetikburun.net

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

‘Burun estetik, estetik burun, edebiyat’ Dr Cem Altındağ

 

 

 

 

 

Paylaş:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone