Rinoplasti Sonrası - Cem Altındağ - Estetik Burun Ameliyatı Sonrası
Rinoplasti Sonrası! Estetik Burun Ameliyatı Sonrası. Burun estetiği, en karmaşık estetik operasyonların başında gelir. Doktorun deneyiminin çok değer taşır.
611
post-template-default,single,single-post,postid-611,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-11.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Rinoplasti Sonrası

Rinoplasti Sonrası

Rinoplasti Sonrası

Paylaş:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Rinoplasti Sonrası – (Rinoplasti:  Latin.; Burun şekillendirmek anlamına gelir )
 

Estetik burun ameliyatı sonrasındaki süreç; Burun estetiği, en karmaşık estetik operasyonların başında gelir. Doktorun deneyiminin çok değer taşıdığı bu cerrahide; ameliyat öncesi planlama, hazırlık, uygun adayın beklentilerinin (3-Boyutlu bilgisayar modelleme/analizin bu noktada yararı da olmaktadır) doğru anlaşılması gerekmektedir.
 

TAVSİYELER – Rinoplasti Sonrası
 

AMELİYAT GÜNÜ
 

Lütfen, cerrahi işlemin planlandığı hastane’ye zamanında (kimliğiniz, varsa evraklar ile) gidiniz (Ameliyathane randevu sistemini etkilememek için) ve belirtilen randevu saatinizde Hasta-yatış bölümü ile görüşünüz. Odanız belli olup, cerrahi öncesi tetkikler yapılacaktır. Ameliyat tahmini başlama saatinin 6-7 saat öncesinden, midenin boş (aç ve susuz) olması gerekir. Nadir olarak, acil cerrahi gereken diğer hastalar veya farklı nedenlerden dolayı, ameliyat saatinde değişiklik ya da gecikme olabilir. Böyle bir durum olursa anlayışla karşılayacağınızı ümit ediyorum. Sizden kaynaklanan acil bir nedenle, ameliyat iptali veya ertelenmesi söz konusu ise, en erken bir zamanda telefonla geri dönmeniz, Benim ve cerrahi işlemin yapılacağı hastane açısından da yararlı olacaktır. Hastane’ye gelirken, dar olmayan, rahat, bol kıyafetler tercih etmelisiniz. Erkek hastaların, o günün sabahında bıyık-sakal traşı olmaları uygun olur. Bayan hastalarda, makyaj, tırnaklarda oje, takı olmamalıdır.
 

Estetik burun ameliyatı ilk kez yapılıyor ise, buna ‘Primer (İlk) Rinoplasti’ adını veriyoruz. Primer ameliyat, genel anestezi altında,  1-2 saat kadar sürecektir, cerrahi öncesi hazırlık, anestezi’den uyanıp, kontrol edilip odanıza gelmeniz, süreyi uzatabilir. Eğer, bu tür ameliyat daha önce yapılmış ise, yapılacak ameliyatı ‘Revizyon (Düzeltme) Rinoplasti’ olarak adlandırıyoruz, bu tür ameliyatların süresi, soruna bağlı olarak değişebilir, daha kısa veya daha uzun olabilir.
 

Rinoplasti Sonrası! Odanıza geldikten sonra, burun içinde plastik türevi olan, Sizi rahatsız etmeyen silastik destekler (Tampon değildir!) olduğu için, burundan nefes alabilirsiniz ama ağızdan nefes almayı unutmayınız. Burun üstünde; kalıp (Metal-Aluminyum), altı ve üstünde bandaj olacaktır. Size ve refakat edenlere, tarafımdan tavsiyeler, bazı hatırlatmalar yapılacaktır. Burun altındaki küçük gazlı bezi kirletecek sızıntı şeklinde kanamalar normaldir. Baş ağrısı, uzun süren açlık, anestezi’den dolayıdır, burun ve çevresi ağrıları da genellikle hafif derecede olacaktır. 40-45 dakika sonra, meyve suyu, çorba, yoğurt vb. hafif sulu gıda alabilirsiniz. Bulantı-kusma, nadir olarak görülebilir. Refakatçinizin, gözlerinizin iç kısımlarına, sık aralıklar ile ilk iki saat soğuk uygulama yapmasını rica edeceğim.
 

3-4 saat sonra kendinizi iyi hissediyorsanız, eve dönebilirsiniz. Nadiren, bazı hastaların hastanede bir gece kalmaları gerekebilir. Kullanacağınız ilaçlar (ilk hafta); Antibiyotik, iltihap giderici ve ağrı kesici ve antibiotikli krem olacaktır (belirli bölgeler için). Bu tedaviye, farklı ilaçlar da nadiren eklenebilir.
 

BİRİNCİ HAFTA

 • Hastaneden ayrıldıktan sonra, soğuk uygulamaya 2 gün, Size belirtilen şekilde devam etmelisiniz (Gözaltı, göz çevresi: Ciltde hafif sararma, şişlik ve hafif morluklar olabilir,  her hastaya göre, yapılan soğuk uygulamaya göre değişir).
 • Burun içi silastik destekler; nadir olarak, aşırı burun akıntısı, hapşırma vb. rahatsızlıklara yol açarsa, antialerjik bir ilaç da kullanılması tavsiye edilebilir.
 • Hapşırma durumunda, ağzınızı açmayı unutmayınız.
 • Soğuk uygulama dışında, morluk azaltıcı krem vb. ürünleri, Doktorunuzun tavsiyeleri ile kullanabilirsiniz.
 • İlk bir hafta; baş, kalp seviyesinden yukarıda olmalı, öne eğilme hareketinden kaçınmalıdır. İstirahat ve uyku sırasında, çift yastık!
 • Saçlar ve vücut; ayrı yıkama ile banyo yapılabilir (Burun ıslanmamalı!)
 • Ameliyat sonrası 1.gün’den itibaren yemek serbestdir.
 • İlk 2-3 hafta, sportif aktiviteden, güneşlenmeden kaçınınız.
 • İlk 2 hafta, gözlük (mümkünse) kullanmayınız. Gerekirse, alın bölgesinden bantlanarak kullanılabilir.
 • Birinci hafta, lens de kullanmaktan kaçınınız.
 • İLK kontrol; genellikle 4.-7. Gün !. (Diğer kontroller ise; genellikle, 2. Hafta, 1. Ay, 3. Ay, 6. Ay, 1. yıl olarak devam eder)

 

SONRAKİ DÖNEM

 • 2. Hafta daha rahat! : Yeni burun üstü bandaj ve silastikleri alınmış burun boşlukları ile çok daha rahat olacaksınız. Tuzlu su (Okyanus suyu) spreylerini burun yıkaması için günde iki kez kullanmaya başlayabilirsiniz. İşe başlamanızda bir sorun olmaz (İşyerinde toz, alerjen maddeler vb. rahatsız edici bir durum yok ise). Eğer; gözaltında hafif sararma, morluklar var ise, makyaj ile kapatabilirsiniz. İlk haftalarda, burun içi şişliklerden/kabuklanmalardan dolayı bazı hastalarda geçici tıkanıklık olabilir.
 • 3. Hafta-1. Ay: Soğuk uygulama önemli! (Günde 2 -3 defa, önerilen şekilde) 2 haftadan sonra; Burun üstü bandajları artık gerekmeyecektir. Hafif şişliklerin olduğu bir dönem, soğuk uygulama yararlıdır. Burundaki hafif şişlikler, görünümü bazen yanıltabilir, sabırlı olmalısınız. Birinci ay sonu, burun görünümü daha belirgindir.
 • 4 Ay- 6. ay: Her geçen ay, şişlikler kayboldukça burun yapısında çok daha olumlu, net görünüm ortaya çıkar. Burun ucu, ödem/şişliğin en geç kaybolduğu bölgedir. Burun ucunda hissizlik, uyuşma, sertlik, azalarak kaybolur. İlk aylarda, bazı günler (yatış pozisyonu, hormonal nedenler vb.) burundaki hafif şişlikler geçici olarak artabilir, endişelenmeyiniz.
 • 1.Yıl: Burun dış görünümü, tamamı ile belirgindir.

 

HASTANIN AMELİYAT SONRASI PSİKOLOJİSİ
Çoğu hasta için, ameliyat sonrası psikoloji, çok rahatlıkla tolere edilir. Şişliklerin her geçen hafta azalması, kaybolması sorun olmaz.

-Nadir olarak, ameliyat sonrası ilk günler, burun içi silastik destekler ve burun bandaj nedeni ile burun, normalden fazla kalkık olarak zannedilebilir ancak, ilk hafta içinde silastik desteklerin ve 2. Haftadan itibaren de, burun bandajının tamamen çıkarılması ile, fazla kalkık bir burun olduğu düşünülmez.

-Yine, ilk haftalardaki geçici şişliklerden dolayı burun deliklerinin de eşit olmadığının düşünülmesi, bazı hastalar için söz konusudur ama, birkaç hafta sonra hastalar burun delikleri/kanatların görünümünü normal olarak değerlendireceklerdir.

-İlk aylardaki burun sırtı, burun uç bölgedeki hafif şişliklerin (hatta bu şişlikler nadir de olsa, biraz artabilir, özellikle bazı kadınlarda; hormonal nedenlerden dolayı) etkisi ile, estetik anlamda kendini tam göstermeyen bir burun, bazı hastalarda üzüntüye/kafa karışıklığına neden olabilir.

-Ameliyat sonrası dönemde sabırlı olmak, doktorunuzun tavsiyelerine uymak, en idealidir.

Sağlıklı günler diliyorum.

Rinoplasti Sonrası yazım umarım sizin için de faydalı olmuştur.

Opr.Dr. Cem Altındağ

www.estetikburun.net

Paylaş:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone