Rokoko sanati dönemi burun estetik sanati burun estetigi cem altindağ
1191
post-template-default,single,single-post,postid-1191,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-11.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Rokoko (Rococo) Sanatı ve Dönemi: Zarif-Ayrıntılı Estetik Sanatı

Rokoko_ Sanati-Donemi_Burun_Estetik_Sanati_Burun_Estetiği_Dr_Cem_Altindağ

Rokoko (Rococo) Sanatı ve Dönemi: Zarif-Ayrıntılı Estetik Sanatı

Paylaş:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

ROKOKO

‘Rokoko sanatı-dönemi ve burun estetik sanatı, burun estetiği..’

Rokoko (Rococo)

Herkese Merhabalar.. Bu yazımda da, Barok dönem sonrasındaki Rokoko sanatı ve döneminden bahsetmek istedim..

Dönem; 1700’lü yıllar ( 1710-1775)

Bir süsleme tarzı, aslında.. Hazcı bir dünyayı betimleyen dönem. ‘Her ne kadar Rokoko bir süsleme anlayışını anlatıyorsa da, özellikle Fransa’da  ‘Louis Üslup’ olarak belirtilmekte.. ‘Yozlaşmış bir dönemin simgesi’ olarak niteleyen eleştirmenler de bulunmaktadır.

Hildebrandt; ‘XIV. Louis dönemi erkekçe ve kahramanca.. Rokoko’da ise kadınca bir ifade var. 1789 sonrası, Napolyon döneminde ise, kahramanca bir ifade önem kazanıyor. 1720-1750 yılları arası kadınca ifade  dönemi. XV. Louis’in sarayında, metres tutmak moda, metresler her şeye hakim..’ olarak bahsediyor..

 

Rokoko ne demek?

Rocaille (Fransızca) özellikle yapay bahçe mağaraları yapımında deniz kabukları, çakıl süslemeleri vb.’nin kullanıldığı ‘kaya işi’ anlamındadır, dönem mimarisinde de sık olarak benzer oymalar, çok kıvrıntılı yuvarlaklıkların, yüzeylerin boş bırakılmadan aşırı süslü şekilde yapılması, rocaille’den türeyen ‘rococo’ kelimesi ile bu dönem adlandırılmış..

Fransız saraylarında başlayıp, tüm Fransa, Almanya ve Avusturya ve diğer ülkeleri etkilemiştir. Fransız aristokrasisindeki flört-aşk konularından da etkilenmiştir, güzellik ön plandadır. Mimari (Rokay ve Pompadur evresi vardır), mobilyacılık, seramik, resim, mücevhercilik de de belirgindir. Yaprak, çiçek, deniz kabukları da çok kullanılan motiflerdendir.

 

Rokoko ressamları

Watteau, Fragonard, Nattier, Perroneau, Batoni, Bellotto.. Pastel renkler, Ayrıntılı, ışıklı, zarif çalışmalar belirgindir. Arka plan, çoğu zaman doğal ortamdır.

 

Rokoko Müziği

Mozart, Haydn gibi bestecilerin ilk dönemlerini yansıtır (1740-1770’ler)..

 

Burun Estetiği Sanatı

Rokoko sanatı gibi sanat akımları ile mesleki ana ilgi alanım olan burun estetiği sanatının benzeyen bir noktası da ..; Detaya önem verilmesi… Çünkü her burun kendine özgüdür ve operasyon öncesi planlama ve operasyon sırasında çalışma ayrıntıları düşünerek gerçekleştirilmeli.. Tabii ki, aşırı süslü, abartılı olmadan ! Burun Estetiği Ameliyatı hem bilimsel, hem de sanat (estetik algı) yaklaşımını gerektiren bir operasyondur. Her burun, yüz yapısı ile farklı değerlendirilmek zorunda..

Estetik Burun Ameliyatı: Burun estetiği için kişisel düşüncem, operasyonu düşünen bir kişiyi mutlu etmek için yüzünüzü dikkate alarak, doğal, diri (ameliyat olduğu belli olmayan) sorunların giderildiği, nefes alabilen bir burun görünümü ortaya koymaya çalışmak ve yüz estetik bütünlüğünü sağlamaktır.

Cerrahi sınırları hiç zorlamamak, koruyucu bir yaklaşım ile hareket etmek ve geriye dönüşümü olmayan cerrahi manevralardan kaçınmak gerekir. İlke olarak, burun içinden veya dışından..devamı

Burun Estetik sanatı: Detaylı bilgi için: Nişantaşı Ofis: +90 (0) 212 270  21 22 veya iletişim için..

Sevgiyle kalın.. Sağlıklı, huzurlu günler

Cem Altındağ

www.estetikburun.net

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

‘Rokoko sanatı dönemi burun estetik sanatı burun estetiği’

Kaynaklar

https://www.britannica.com/
http://www.edebiyatvesanatakademisi.com/
http://www.visual-arts-cork.com/

http://sanattarihivearkeoloji.blogspot.com.tr/2012/06/rokoko-sanati.html

 

 

 

Paylaş:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone