Uzun Burun - Burun Estetiği - Op. Dr. Cem Altındağ
Uzun Burun - Burun Estetiği - Op. Dr. Cem Altındağ! Gerçekten, uzun mu yoksa, uzun mu görünüyor? Öncelikle, muayene sırasında bu ayırım belirlenmelidir.
664
post-template-default,single,single-post,postid-664,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-11.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Uzun Burun ve Burun Estetiği

Uzun Burun

Uzun Burun ve Burun Estetiği

Paylaş:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

UZUN BURUN

Uzun Burun; (Gerçekten, uzun bir burun mu?  Yoksa, burun uzun mu görünüyor? Öncelikle, muayene sırasında bu ayırım belirlenmelidir)

Burun Estetiği Ameliyatları arasında, sık olarak karşımıza çıkan (Türkiye’nin farklı bölgelerinden ve Komşu Ülkelerden gelen hastalarımda gözlediğim) bir yapıdır, uzun veya uzun görünümlü  bir burun. Böyle bir görünümden rahatsızlık duyan çok sayıda kişiden biri iseniz; ilginizi çekecek bir yazı olduğunu söyleyebilirim. Çoğu zaman, uzunlukla birlikte, burun sırtında büyüklük ve burun ucu düşüklüğü de bulunur. Burun sırtı kemerli yapı da, çok görülen bir rahatsızlıktır. Burun ucu düşüklüğü ise, burun ucunun septum ( burun orta bölüm) ön bölgeye yeterli bağlarla desteklenmesi veya bu desteğin olmayışı şeklinde olabilir.

Uzun burunlu olmak: Operasyon öncesi planlama /Analiz
Görüşme için gelen bir hastamdaki uzun burun yapısında; burun kemik ve kıkırdaklarını, burun ucunu, burun delik ve kanat yapısını, burun farklı bölgelerindeki cilt/ciltaltı yapısını kontrol ettikten sonra, alınan resimler (bazen de, kısa video da eklenir), 3 Boyutlu bilgisayar analiz ve modelleme ve Mask (Kalıp) uygulaması açısından değerlendirilir.

Uzun Burun ve Burun Estetiği: Hastaların merak ettiği nedir?

  • Uzun burun şeklinin estetik burun ameliyatı sonrasında nasıl duracağı,
  • Nasıl küçültüleceği,
  • Burun kanatlarının ya da deliklerinin büyük durup durmayacağı endişesidir.

Tüm hastalarımda, bu endişeleri dikkate alarak operasyonu gerçekleştiriyorum. Ameliyat sırasında, geriye dönüşümü olan dikiş teknik/manevraları tercih etmek gereğini bir kez daha anımsatmam gerekir.

Uzun burun nasıl küçük gösterilir? Nasıl küçülür? veya nasıl kısaltılır?
Burun sırtı ve burun ucu uzunluğu? Hangisi? Ya da, birlikte mi? Birçok teknik mümkün..(burun planlaması sonrası karar verilir); Kıkırdak dokuların sınırlı şekilde alınması ve/veya özel dikiş teknikleri ile yada bazı kıkırdak yapıların birbiri üstüne kaydırılması ile (sliding) kısaltma, küçültme gerçekleştirilebilir. Uzun burnu görece küçük, kısa göstermek için, burun kökü (burun alın açısı) ve burun dudak yan açısının da değerlendirilmesi ve gerekirse, bu bölgelerin açısının değiştirilmesi gerekebilir.

Uzun Burun ve Burun Kemik Eğriliği
Hem burun dışında, hem de burun içinde eğrilik olabilir ve şikayetler (Burun tıkanıklığı, baş ağrısı, geniz arkasına akıntı vb. rahatsızlıklar) oluşturabilir. Burun ucunun da düşük olabildiği bazı burunlarda, ileri seviyede burun içinde kemik eğriliği olabilir. Septum denilen orta bölümün, tamamen yeniden şekillendirilmesi gerekebilir.

Uzun Burun (Kadın/Erkek) ve Burun Ameliyatı Sonrası
Diğer makalelerimde belirttiğim (Okuyabilirsiniz: Burun Estetiği Ameliyatı sonrası, Rinoplasti sonrası) ameliyatdan sonra uyulması gereken tavsiyelerin yanında, uzun burunlu hastalarda (dengeli, uyumlu bir cerrahi sonrasında) ayrı bir tavsiyeye gerek kalmayacaktır. Ancak, kalın derisi olan hastalar için bazı ek öneriler olacaktır.

 

Paylaş:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone